СЗО предупреждава за епидемия от вируса чикунгуня

СЗО предупреждава за епидемия от вируса чикунгуня
  • 24 юли, 2025
  • Свят

„Това не е широко известно заболяване, но е открито в 119 страни по света, излагайки на риск 5,6 милиарда души“, казва Диана Рохас Алварес от СЗО.

Вирусът чикунгуня, или чикунгуня, се предава предимно чрез ухапване от заразени комари, особено от родовете Aedes aegypti и Aedes albopictus; тоест, не се предава от човек на човек. Вирусът причинява треска, придружена от болки в ставите и мускулите, а в някои случаи може да причини хронична болка и дори инвалидност. Според скорошни изявления на Диана Рохас Алварес, директор на екипа за арбовируси EZD/WHE в Световната здравна организация, сериозна епидемия от вируса чикунгуня може да се разпространи по целия свят.

СЗО, отбелязва, че е открила абсолютно същите ранни предупредителни знаци, както при голямо огнище от преди две десетилетия. Целта е да се предотврати повторение на този сценарий.

Между 2004 и 2005 г. епидемия от чикунгуня избухна в региони на Индийския океан, засегна малки островни територии, преди да се разпространи в световен мащаб и да засегне близо половин милион души. „Чикунгуня не е широко известно заболяване, но е открито и предадено в 119 страни по света, излагайки на риск 5,6 милиарда души“, обясни Рохас Алварес. Сега СЗО наблюдава същата тенденция: от началото на 2025 г. Реюнион, Майот и Мавриций съобщават за големи огнища на чикунгуня. Смята се, че една трета от населението на Реюнион вече е заразено. Симптомите на чикунгуня са подобни на тези на денга и вируса Зика, което затруднява диагностицирането. Тревожното е, че вече са открити няколко случая в Европа, във Франция в Италия.

„Като се има предвид, че тези модели на предаване бяха наблюдавани по време на епидемията, започнала през 2004 г., СЗО настоява за спешни действия, за да се предотврати повторението на историята“, добавя Рохас Алварес. „Докато смъртността е по-малка от 1 процент, този процент може да представлява хиляди хора. Бием тревога рано, за да могат страните да се подготвят своевременно, да откриват възможности за предотвратяване на големи огнища.“

Комарите, отговорни за тази зараза, са активни главно през деня, като пиковата им активност е рано сутрин и късно следобед. За да се предпазите, се препоръчва да използвате репелент против комари и да избягвате застояла вода, където комарите могат да се размножават.

Най-големият риск е, че засяга популации с малък или никакъв имунитет, където вирусът може бързо да причини епидемии, засягащи до три четвърти от населението.

 

Източник: La Razón

Споделете:
Предишна публикация: Какви са джакпот тенденциите в българските онлайн казина

24 юли, 2025

Следваща публикация: Има ли тайни кодове в слот игрите

24 юли, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини