Екип от учени твърди, че са открили нов цвят, който никой човек никога досега не е виждал.
Според тях този нов цвят се нарича „оло“.
Уловката? Виждан е само от петима души в света – и не може да бъде възприет с просто око.
Всъщност този цвят, описван като наситен нюанс между синьо и зелено, може да се види само със специална лазерна стимулация.
Изследователите от Калифорнийския университет в Бъркли и Университета на Вашингтон използвали лазерни импулси, насочени директно към очите им. Техниката, наречена Oz Vision System – кръстена на Изумрудения град от романа на Л. Франк Баум „Вълшебникът от Оз“, позволява на хората да виждат отвъд обичайния спектър на цветово възприятие.
Проучването обяснява, че когато лазерните сигнали от системата Oz са нарочно „разклатени“ с няколко микрона (един милионна част от метъра), участниците възприемат естествения цвят на стимулиращия лазер.
В човешкото око има три типа колбовидни клетки – S (къси), M (средни) и L (дълги) – всяка чувствителна към различни дължини на вълната на светлината. При стимулиране само на M-клетките, петте участници твърдят, че са видели синьо-зелен цвят, който учените нарекли „оло“ – съкратено от двоичния код 010.
В изследването се казва:
„Наричаме този нов цвят ‘оло’. Участниците съобщават, че ‘оло’ в нашата прототипна система изглежда синьо-зелен с безпрецедентна наситеност, когато се наблюдава на неутрален сив фон. Те смятат, че трябва да десатурират ‘оло’ чрез добавяне на бяла светлина, за да могат да постигнат съвпадение с най-близката монохроматична светлина, която се намира на границата на гамата – недвусмислено доказателство, че ‘оло’ се намира извън познатия цветови спектър.“
Съавторът на изследването, професор Рен Нг от Калифорнийския университет, описва откритието като „шокиращо“.
„Очаквахме от самото начало, че ще изглежда като безпрецедентен цветови сигнал, но не знаехме как мозъкът ще реагира на него.“, казва той. „Беше поразително. Изключително наситен цвят.“
Проф. Нг обясни, че „оло“ е „по-наситен от всеки цвят, който можете да видите в реалния свят“.
„Да кажем, че цял живот виждате само розово – бебешко розово, пастелно розово – и един ден някой носи риза в най-интензивното розово, което сте виждали, и казва: това е нов цвят, наричаме го червено.“
Макар че не може напълно да пресъздаде „оло“, екипът споделя изображение на тюркоазен квадрат, за да илюстрира приблизително нюанса. Въпреки това, подчертават, че цветът може да бъде възприет единствено чрез лазерна манипулация на ретината.
Твърдението за нов цвят обаче предизвиква спорове.
„Това не е нов цвят“, казва Джон Барбър, специалист по зрение. „Това е по-наситено зелено, което може да се произведе само при субект с нормален червено-зелен хроматичен механизъм, когато входът идва само от M-конусите.“
Според Барбър, макар да е „технологично постижение“, проучването има „ограничена стойност“.
Но авторите на изследването не са съгласни. Те вярват, че системата Oz ще им помогне да разберат по-добре как мозъкът създава визуални възприятия за света. Както съобщава BBC, тя може също така да допринесе за нови познания относно далтонизма или заболяванията, които засягат зрението.
Източник: Euronews