Ледниците в Швеция и Норвегия се топят рекордно бързо

Ледниците в Швеция и Норвегия се топят рекордно бързо
  • 17 април, 2025
  • Свят

През 2024 г. — най-топлата година, регистрирана в Европа според системата „Коперник“ на ЕС — шведските и норвежките ледници са се стопили средно с 1,8 метра.

Ледниците в Швеция и Норвегия се топят все по-бързо, за което допринася продължаващото затопляне на планетата в резултат на климатичните промени. През 2024 г., официално призната за най-топлата година в историята на Европа, ледниците в тези северни страни са загубили средно около 1,8 метра от дебелината си — тревожна стойност, която надвишава историческите средни стойности.

Тази драматична загуба на лед предизвиква сериозно безпокойство сред учени и природозащитници. Специалисти по глациология предупреждават, че ако тази тенденция продължи, много от тези ледници може напълно да изчезнат през следващите десетилетия.

„Трябва да се грижим за тези малки ледени шапки. Те са изключително важни за нас, хората — за енергетиката, земеделието, водоснабдяването, за всичко! Цялата екология на планините и Алпите зависи от този воден цикъл,“ обяснява Ерик Хус, глациолог в Швеция.

Тази година обилният снеговалеж е помогнал за частично възстановяване на ледниците, но професор Нина Кершнер предупреждава, че това създава само фалшиво чувство за сигурност.

Макар че топенето на ледници е естествена част от климатичния цикъл на Земята, безпрецедентната скорост, с която то протича в момента, е твърде бърза, за да могат екосистемите да се адаптират.

Според Световната метеорологична организация около 70% от сладководните запаси на планетата произхождат от ледници и сняг, като осигуряват вода за земеделие, промишленост, енергетика и питейно водоснабдяване. Разположени на всеки континент, над 275 000 ледника по света покриват приблизително 700 000 квадратни километра и съдържат около 170 000 кубически километра лед.

Освен ролята си във водния цикъл, ледниците са своеобразни капсули на времето от историята на нашата планета. Ледът им съхранява безценни сведения за минали климатични условия, промени в околната среда и дори човешка дейност.

С отстъплението на ледниците не само губим тези незаменими исторически архиви, но и крехките екосистеми, които те поддържат. Тази загуба застрашава световното биоразнообразие и нарушава деликатни екологични баланси, формирани в продължение на хилядолетия.

Междуправителственият панел по изменение на климата (IPCC) предупреждава, че ако темповете на затопляне се запазят, четири от всеки пет ледника в Швеция ще се свият значително или напълно ще се стопят до 2100 г.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Грижата за кожата е спасила предците ни преди 41 000 години

17 април, 2025

Следваща публикация: Кога прозявката може да е опасна

17 април, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини