Ново проучване показва, че повечето служители използват изкуствен интелект редовно, но признават, че не проверяват достоверността на резултатите, преди да ги използват в работата си.
Голямото мнозинство от хора използват изкуствен интелект всеки ден, въпреки че не се доверяват на резултатите му, сочи изследване на Университета в Мелбърн, Австралия, съвместно с глобалната консултантска компания KPMG.
Анкетирани са над 48 000 души в 47 държави между ноември и януари 2025 г. относно тяхното доверие, употреба и отношение към ИИ. Според проучването, повече от две трети от участниците използват ИИ редовно — на работа, в училище или в свободното си време — но само 46% декларират, че му се доверяват.
Участниците са оценявали доколко вярват в техническите способности на ИИ, както и в неговата безопасност, сигурност и етичност. Отговорите са оценени по деветобална скала, за да се определи степента на доверие към ИИ.
„Доверието е най-силният предиктор за приемането на ИИ,“ казва Саманта Гльоде, изпълнителен директор в KPMG.
Според авторите на изследването, хората трудно вярват, че ИИ може да бъде справедлив и безвреден.
По-голямо доверие съществува относно техническите способности на ИИ да предоставя точни и надеждни резултати и услуги.
Проучването установява още, че 58% от анкетираните използват ИИ редовно в работата си, като 33% от тях го използват седмично или ежедневно.
Тези служители споделят, че ИИ ги прави по-ефективни, осигурява им по-лесен достъп до информация и подпомага иновациите. В почти половината от случаите участниците отбелязват, че ИИ е допринесъл за увеличаване на приходите.
Съществува обаче и риск за компаниите, тъй като половината от служителите, които използват чатботове в работата си, го правят въпреки нарушаването на вътрешните фирмени правила.
„Хората се чувстват почти под натиск — че ако не използват ИИ, ще изостанат от конкурентите си,“ казва Гльоде.
Тя допълва, че са получени примери за служители, които качват чувствителна фирмена информация в безплатни публични инструменти като ChatGPT или дори създават дийпфейк изображения на висши ръководители, което може да навреди както на техния, така и на фирмения имидж.
Освен това 57% от служителите казват, че са представяли работата на ИИ като своя собствена, без да разкриват използването му. Те често не са проверявали точността на съдържанието, генерирано от ИИ. Други 56% съобщават, че са допуснали грешки в работата си в резултат на използване на ИИ без последваща проверка на фактите, посочва докладът.
Проучването установява също, че половината от анкетираните служители не разбират какво представлява ИИ и как се използва. Освен това само двама от всеки пет служители са преминали някакво обучение или получили информация, свързана с работа с ИИ.
Източник: Euronews