Прекратяването на сезонната смяна на времето не е лесно, основно поради политически причини. Тази неделя европейците отново ще загубят един час, тъй като стрелките ще бъдат преместени напред.
Това е нещо, което малко хора харесват — според проучване от 2018 г., 84% от гражданите на ЕС са против това явление.
Според научни изследвания смяната на времето може да наруши естественото ни съответствие със слънчевата светлина, което да доведе до недостиг на сън и да повлияе на развитието на различни заболявания. Освен това сезонната смяна на времето вече не съответства на първоначалната ѝ цел — пестене на енергия, както обяснява Ариадна Гуел Санс, заместник-директор в инициативата Time Use Initiative пред Euronews:
„Оказа се, че това вече не работи. Смяната на времето не ни помага да пестим енергия, тъй като е създадена в епоха, когато интернет не съществуваше и потреблението на енергия беше съвсем различно от днешното.“
Европейската комисия се опита да прекрати двукратната годишна смяна на времето с директива, предложена през септември 2018 г. Европейският парламент я одобри с голямо мнозинство и широка политическа подкрепа: 410 гласа „за“, 192 „против“ и 51 „въздържал се“.
Въпреки това страните-членки не успяха да постигнат съгласие и досега блокират предложението. На правителствата се препоръчва да не действат самостоятелно, тъй като ЕС иска всяка промяна да бъде координирана, за да се запази функционирането на единния пазар.
„Все още вярваме, че е възможно постигането на координирано решение“, заяви говорител на Европейската комисия по темата.
Въпреки това, прекратяването на смяната на времето изисква решение — дали да остане зимното или лятното часово време. Това също е истински политически въпрос, тъй като часовите зони винаги са били повлияни от политически решения.
По време на Втората световна война Германия налага своята часова зона на окупираните Франция и страните от Бенелюкс, а диктаторът Франсиско Франко решава да синхронизира Испания с времето на нацистка Германия.
Наскоро украинският парламент отмени преминаването към лятно часово време, за да избегне половингодишно съвпадение с Московското стандартно време (UTC+3), което Русия наложи в окупираните украински територии.
Такива решения не винаги съответстват на така нареченото „слънчево време“. „Трябва да сме възможно най-близо до нашата естествена часова зона. Казано просто, това означава, че когато е 12 часа на моя часовник, слънцето трябва да е в най-високата си точка за деня“, обяснява Гуел Санс.
Това не е така за западноевропейските страни, чиито часовници са значително изпреварили слънчевото време. Резултатът, особено през лятото, са късни изгреви и залези, което сериозно влияе върху ежедневието в страни като Испания.
Затова инициативата Time Use Initiative for a Healthy Society предлага радикална промяна с четири часови зони, базирани на меридиани.
Великобритания, Франция, Испания и страните от Бенелюкс биха попаднали в Западноевропейската часова зона, която съответства на Гринуичкото средно време. Ирландия и Португалия ще бъдат синхронизирани с Исландия в часовата зона на Азорските острови, един час назад, докато цяла Централна Европа плюс Гърция ще са с час напред, а Източна Европа, включително балтийските страни, с два часа напред.
Източник: Euronews