Защо скролването из социалните медии не е решение за скуката

Защо скролването из социалните медии не е решение за скуката
  • 20 септември, 2024
  • Свят

В последните години скролването из социалните медии като начин да ангажираме ума си, когато ни е скучно става нещо като норма. Хората потъват в телефоните си в почти всеки момент когато нямат какво друго да правят и често можем да прекараме часове така. Ново проучване обаче сочи, че това по-скоро влошава проблема. Случва ли ви се всеки пореден рийл или видео да са ви все по-скучни и дори да не ги догледате, а да търсите следващото, което също не е по-интересно?

Бихме си поосмислили, че имайки толкова много забавления на върха на пръстите си, няма да скучаем. Според проучванията, сред младите хора, усещането за скука нараства. Скуката се свързва с влошено умствено здраве, намалена способност за учене и промяна в поведението, включително депресия и тревожност.

За да изследват как скуката и скролването между видеа и постове преди да сме ги довършили, екип изследователи прави експеримент с 1200 души.

Те участват в два опита. В първия гледат едно 10 минутно видео, след което имат 10 минути, в които да скролват между седем 5-минутни видеа. Във втория опит първо гледат 10-минутно видео, след което могат да превъртат 50-минутно видео. Те трябва да оценят кое от двете части на всеки опит е по-скучна преди и след експеримента.

Преди експеримента, участниците смятат, че по-скучно ще бъде да гледат цяло видео, а по-малко скучно ще е да превъртат и да скролват между много видеа. След експеримента обаче докладват, че гледането на цялото видео е по-малко скучната активност.

Според изследователите, скуката е свързана с вниманието и ние чувстваме скуката като разликата между това колко ангажирани сме и колко искаме да бъдем. Когато хората скролват между видеата без да ги догледат, те не успяват да фокусират вниманието си върху нито едно от тях и отиват да търсят нещо по-интересно.

Важно е да се отбележи, че самите социални медии и съдържанието в тях нямат отношение към този проблем, а той е по-скоро част от начина ни на възприятие.

Скуката често се приема като негативна емоция или мързел, но тя е нещо по-различно. Тя е сигнал, че трябва да променим нещо в средата си за момента, за да ангажираме вниманието си по-пълноценно.

Начинът да спрем скролването е ако умишлено се фокусираме върху емоцията си и се опитаме вместо да скролваме към поредното видео или пост, които няма да довършим, да ангажираме вниманието си изцяло с него. Знаейки, че онлайн съдържанието е безкрайно и може би има такова, което ще ни е по-интересно също играе роля, защото вместо да се фокусираме върху неща, които харесваме, се надпреварваме да търсим най-интересното съдържание.

Няма нищо лошо в това от време на време да потъваме в социалните мрежи, като начин да прекараме малко време, да си починем или разсеем, но е ценно да помним, че има неща, които могат да преборят скуката ни и от които ще се чувстваме по-добре, отколкото ако 3 часа скролваме между съдържание, което не ангажира вниманието ни изцяло.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Чрез нова технология соларните ферми ще се захранват и през нощта

20 септември, 2024

Следваща публикация: Започна един от най-популярните фестивали – Октоберфест

20 септември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини