Тайланд поведе битка срещу вид риба тилапия

Тайланд поведе битка срещу вид риба тилапия
  • 2 септември, 2024
  • Свят

Тайланд поведе битка срещу „най-инвазивният вид“, който някога е засягал страната и носи риск за неизмерими щети за околната среда Става дума за рибата чернобрада тилапия, която се среща естествено в западна Африка, а опитите за контрол на популациите включват масов риболов, хищници и генетични модификации.

Разследване на правителството цели да открие причините за масовото разпространение, за да може да противодейства, а властите обещават, че няма да остават на следващото поколение увредени екосистеми.

Инвазивният за Тайланд вид е проблем от поне десетилетие, но сегашното му разпространение е безпрецедентно, а щетите се изчисляват на около 290 милиона долара.

Най-големият проблем е, че чернобрадата тилапия се храни с дребни риби, скариди и ларви на охлюви, които са сред най-ценните продукти на аквакултурите на страната.

От месеци правителството призовава хората да ловят тилапията, и заплаща на килограм, а рибата може да оцелява както в бракични (смесени сладки и солени), така в сладки и в солени води.

Властите пускат и хищник на тилапията, за да намалят популациите.

За съжаление, рибата се размножава много бързо, така че се прибягва и до по-иновативни мерки, като генетични модификации, за да бъде поколението им стерилно, като се предвижда такива популации да бъдат освободени през следващата година.

Не напълно ясно как тази риба достига до Тайланд от западна Африка.

Има вероятност експеримент на компания за производство на храна за животни е паричната. Преди 14 години, компанията, която разполага с ферми за скариди и добитък внася от Гана 2000 броя чернобрада тилапия, като после казва, че всички риби са починали и не са на свобода.

Две години по-късно, започва първото масово разпространение, което включва района на лабораторията на тази компания, така че се предполага, че може някои риби да са избягали. Компанията отрича и заплашва със съд всички, които я обвиняват в това, обаче помага активно в усилията за справяне с проблема.

Има вероятност рибата да е внесена като контрабанда в Тайланд, но по-важно според властите е как да се премахне от водите на страната.

Според експерти по морски животни, няма голяма вероятност това да се случи, защото рибата има бърз цикъл на размножаване и не може да се ограничи.

Инвазивните видове са видове, които не се срещат естествено в дадено местообитание, но средата там е подходяща за тях – има достатъчно храна и подходящи условия като температура, кислород и др. В същото време, инвазивните видове са чужди за местната екосистема и нямат естествени врагове, които да контрират популациите им и обикновено са бързо размножаващи се.

Климатичните промени предполагат промяна в средата, което ще допринесе някои адаптивни видове да мигрират към нови територии, а глобалното движение на хора и стоки пък помага видове да бъдат пренесени в отдалечени райони с подобни условия, умишлено, но също и случайно, или като инцидент. Инвазивните видове могат да намалят биоразнообразието, което е ключово за устойчивостта на екосистемата, а икономическите щети от тях в глобален мащаб са от порядъка на 400 милиарда долара на година.

Източник: BBC

Споделете:
Предишна публикация: Дилемата на Telegram във Франция: сътрудничество с властите, без да се губи секретност

2 септември, 2024

Следваща публикация: Папата пристига в Индонезия, страната с най-много мюсюлмани в света

2 септември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини