Млада екзопланета е открита в двойна звездна система, разкривайки ключови разлики във формирането на планетите.
Дискове от газ и прах, известни като протопланетни дискове, се образуват около млади звезди. Именно в тези среди се раждат планетите. Тези дискове не съществуват вечно, тъй като енергията на звездата в крайна сметка ги разсейва или материалът им се включва в небесни тела. Наличието на тези прашни дискове, макар и от решаващо значение за формирането на планетите, прави директното наблюдение на планетите в ранните им стадии изключително трудно. Следователно, повечето открития на екзопланети се основават на косвени методи, които предполагат тяхното съществуване.
Скорошно откритие в двойната звездна система HD 135344 AB, разположена на около 440 светлинни години от Земята, предлага уникална възможност. Тази система се състои от две млади звезди, едната от които вече е изчистила своя протопланетен диск, докато другата все още го запазва.
„Несъответстваща“ двойна система
Възползвайки се от липсата на диск около главната звезда (HD 135344 A), астрономите успяха директно да заснемат планета, обикаляща около нея. Откритието, след четири години целенасочени наблюдения с инструмента SPHERE на Много големия телескоп (VLT), е публикувано в списанието Astronomy and Astrophysics, а ScienceAlert съобщава за него.
Планетата, обозначена като HD 135344 Ab, е млад гигант с приблизително десет пъти по-голяма маса от тази на Юпитер. Тя обикаля около звездата си на разстояние от около 2,25 до 3 милиарда километра (15-20 AU). На по-малко от 12 милиона години, тя е една от най-младите планети, директно заснети някога. Особеността на тази двойна система е, че първичната звезда вече е завършила фазата си на формиране на планетата, разсейвайки диска си, докато нейният спътник все още е в процес на формиране, както се вижда от структурите, наблюдавани в собствения ѝ диск. Това предполага, че дори в свързани системи формирането на планети може да се случва с различна скорост. Наблюдението и директното заснемане на екзопланети е технически трудна задача, често усложнена от възможността обектът да бъде сбъркан с фонова звезда. Потвърждението, че HD 135344 Ab наистина обикаля около HD 135344 A, е постигнато чрез високопрецизни астрометрични измервания, които са проследили движението ѝ. Изследователите отбелязват, че заснемането на планетата в орбитата ѝ е изисквало известен късмет поради текущото ѝ положение.
Според тях, тази гигантска планета вероятно се е образувала близо до така наречената „снежна линия“ на своята система, регион, където летливи съединения като водата преминават от газообразно в твърдо състояние. Този преход се счита за ключов, за образуването на гигантски планети, тъй като увеличава наличността на твърд материал за акреция.
Откриването на HD 135344 Ab може да показва съществуването на популация от млади гигантски планети, разположени на относително близки орбитални разстояния, които досега са били трудни за откриване. Бъдещи високоточни данни от мисията Gaia на ESA, планирана за 2026 г., биха могли да помогнат за идентифицирането на нови цели. Освен това, телескопи от следващо поколение, като например Изключително големия телескоп (ELT), който ще бъде изстрелян през 2029 г., ще позволят подробни изследвания на тези светове.
Източник: La Razón