Кръвните тестове за Алцхаймер са ключът към масовата превенция на деменция, смятат експерти. Ако хората могат да бъдат диагностицирани още в кабинета на личния си лекар, това ще им позволи незабавно да започнат превантивна грижа и да приложат промени в начина си на живот, целящи забавяне на развитието на заболяването.
Проблемът, казва д-р Ричард Айзъксън – водещ автор на изследването, е в променливата ефективност на новите кръвни тестове за биомаркери при предсказване или проследяване на развитието на болестта. „В общността, занимаваща се с кръвните тестове за Алцхаймер, съществува една малка мръсна тайна – толкова много платформи за тестване, биотехнологични компании и нови кръвни тестове се появяват,“ казва Айзъксън, „но не е ясно кои от тези тестове са най-точни за проследяване на напредъка и оценка на отговора към терапии за забавяне на развитието на деменция.“
За да запълни тази празнина, екипът на Айзъксън и неговите сътрудници се заемат със задачата да оценят и сравнят клиничната ефективност на тест, който неврологът вярва, че един ден ще се превърне в „холестеролния тест за мозъка“.
„В не толкова далечното бъдеще хора на 30, 40, 50, 60 и повече години ще получават базов тест за оценка на риска и проследяване на напредъка – както днес използваме традиционните холестеролни тестове,“ казва Айзъксън, основател на една от първите клиники за превенция на Алцхаймер в САЩ.
Измерването на нивата на амилоид и тау е от ключово значение за разбирането и диагностицирането на болестта на Алцхаймер и други форми на деменция. Амилоидните плаки играят важна роля в развитието на Алцхаймер, когато малки натрупвания се събират около синапсите в мозъка и пречат на нервните клетки да комуникират. Смята се, че тези плаки предизвикват промени в тау протеините, които се превръщат в заплитания в части от мозъка, контролиращи паметта.
Такива тау заплитания се наблюдават и при други неврологични заболявания като фронто-темпоралната деменция (FTD) и деменция с телца на Леви, при която в невроните се натрупват абнормални съсиреци от протеин алфа-синуклеин.
Друг биомаркерен тест е съотношението на амилоид 42/40, което измерва два вида амилоидни протеини – друг ключов биомаркер за болестта. Понякога тези тестове работят най-добре в комбинация. В по-ранно изследване комбинираният тест за амилоид и p-tau217, наречен „вероятностна оценка за амилоид“, показал 90% точност при определяне дали загубата на памет се дължи на Алцхаймер. В лаборатории по целия свят се изследват десетки други биомаркери.
Екипът на Айзъксън в Института за невродегенеративни заболявания изучава над 125 индивидуални маркера от различни търговски и научноизследователски тестове, някои от които може скоро да станат достъпни в клинична среда.
Текущото превантивно неврологично изследване, наречено BioRAND, обхваща 71 участници, като биомаркерите се анализират при 54 от тях. Останалите 17 служат като контролна група.
Групата от 54 души получава персонализирани препоръки за начин на живот, целящи подобряване на мозъчната функция. Такива интервенции вече са доказали ефективност, като при хора с леко когнитивно нарушение се наблюдава подобрение с 5 точки на когнитивен тест. Препоръките включват контрол на кръвното налягане, диета, упражнения, намаляване на стреса, хигиена на съня и контрол на теглото, както и справяне с метаболитни, хормонални и нутриентни дисбаланси. Лекарства, витамини и добавки се подбират индивидуално.
Източник: Euronews