Микропластмасата затруднява ефективността на лекарствата

Микропластмасата затруднява ефективността на лекарствата
  • 11 март, 2025
  • Свят

Бактерии, изложени на микропластмаси, могат да развият устойчивост към антибиотици, установи ново изследване.

Учени от САЩ изследвали реакцията на бактерии, изложени на различни концентрации на микропластмаси – малки пластмасови частици с размер под пет милиметра, които са повсеместно разпространени в околната среда и човешкото тяло.

В изследването използвали Escherichia coli (E. coli) – често срещана бактерия, която може да бъде патогенна и да предизвиква инфекции като хранително отравяне.

„Пластмасите предоставят повърхност, върху която бактериите се закрепват и колонизират,“ обясни Нейла Грос, докторант в Бостънския университет и водещ автор на изследването.

Когато бактериите се закрепят върху повърхност, те създават защитен слой, наречен биофилм.

Учените тествали четири често използвани антибиотици.  Резултатите показват, че когато биофилмът е в контакт с микропластмаси, лекарствата не действат.

„Открихме, че биофилмите върху микропластмасите, в сравнение с други повърхности като стъкло, са много по-здрави и дебели – като къща с плътна изолация,“ добавя Грос.

Сред различните изследвани пластмаси полистиренът оказал най-голямо въздействие върху развитието на устойчивост към антибиотици, пишат авторите на изследването.

Световната здравна организация (СЗО) определя антимикробната резистентност като една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве.

Резистентността прави бактерии, вируси, гъбички и паразити по-трудни за лечение, застрашавайки здравето на хора, животни и растения.

През 2020 г. в Европа са регистрирани над 865 000 инфекции, причинени от антибиотично-устойчиви бактерии, а над 35,000 души са загубили живота си в резултат на такива инфекции.

„Фактът, че микропластмасите са навсякъде около нас – особено в бедни райони с ограничени санитарни условия – е особено тревожен,“ казва професор Мохамед Заман от Бостънския университет.

„Има основателна загриженост, че този проблем е по-сериозен в уязвими общности, което подчертава нуждата от засилено наблюдение и по-дълбоко разбиране на взаимодействието между микропластмасите и бактериите,“ добавя той.

Предишни проучвания показват, че разселените популации са изложени на по-висок риск от антимикробна резистентност, заради условията в пренаселените бежански лагери и ограничения достъп до здравни грижи.

Експерти призовават за по-задълбочени изследвания, тъй като проучването е проведено в „контролирана лабораторна среда“, коментира професор Шилпа Чокши от университета в Плимут, Великобритания.

„Това беше лабораторно проучване с E. coli и четири антибиотици в контролирани условия, което не напълно отразява сложността на реалния свят.

Необходими са допълнителни изследвания, за да се установи дали тези ефекти важат за човешките инфекции и екологичните условия,“ добавя Чокши, която не е участвала в проучването.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Най-бързият влак в света се намира в Шанхай

11 март, 2025

Следваща публикация: Алкохолизъм: Връзката между генетиката и зависимостта

11 март, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини