През следващите месеци Мета ще въведе система за „бележки от общността“ и ще опрости политиките си за проверка на факти, съобщи изпълнителният директор Марк Зукърбърг.
Мета ще започне да заменя фактчекърите в САЩ с нова система, подобна на таз в платформата Екс на Илон Мъск.
Зукърбърг обяви, че промяната цели да върне компанията към „корените ѝ за свободата на изразяване“. Във видео съобщение, публикувано във Фейсбук, той посочи, че „скорошните избори представляват културен момент за приоритет на свободното слово“.
Избраният президент на САЩ Доналд Тръмп, който често критикува Фейсбук и го нарича „враг на народа“, ще работи с Мета за „отстояване срещу държави, които ограничават социалните мрежи“, каза Зукърбърг.
Той открито разкритикува европейските закони, като Акта за дигитални услуги, които изискват от технологични компании да контролират незаконното съдържание и да предотвратяват дезинформация.
Зукърбърг обяви, че Мета ще премахне фактчекърите в САЩ и ще ги замени със система за „бележки от общността“. В тази система потребителите добавят контекст към подвеждащи публикации, а останалите оценяват дали тези бележки са полезни.
Той нарече проверителите на факти „прекалено политически пристрастни“ и заяви, че „те унищожават повече доверие, отколкото създават“.
Въпреки това, системата на Екс също е критикувана. Според доклад на Центъра за борба с дигиталната омраза три четвърти от въпросните бележки в Екс не са видими за всички потребители, а подвеждащи публикации често получават повече внимание от корективните бележки.
Испанската независима платформа за проверка на факти Maldita.es заяви, че промяната е „лоша новина за потребителите на Мета“. Според Карлос Ернандес-Ечевария, промяната идва след натиск от новоизбрания президент Тръмп и неговия съветник Илон Мъск.
Ечевария добави, че фактчекърите никога не са „цензурирали“ съдържание или искали премахване на легални публикации.
Мета ще опрости политиките си за модериране на съдържание, премахвайки много ограничения, свързани с въпроси като имиграция и пол. Зукърбърг също обяви, че ще се намали използването на филтри за съдържание, като те ще се съсредоточат само върху „незаконни и сериозни нарушения“.
На европейско ниво Ечевария подчерта, че законите на ЕС трябва да бъдат прилагани, независимо от политическия натиск от САЩ. Той призова за „смелост и отказ от поддаване на заплахи“.
Източник: Euronews