Как мотоциклетите се превръщат в източник на препитание в Уганда

Как мотоциклетите се превръщат в източник на препитание в Уганда
  • 20 август, 2024
  • Свят

Ако в развития свят, за много хора мотоциклетите са хоби и начин за прекарване на свободното време, за десетки хиляди мъже в столицата на Уганда, Кампала, мотоциклетът е начин на препитание и единствен източник на доходи. Там, моторите са превърнати в таксита, които навигират градския хаос като едно от най-популярните и достъпни средства за транспорт.

Моторите-таксита са известни по целия африкански континент, но в Кампала техният брой е огромен. Местните ги наричат бода-бода и към момента в Кампала има над 350 хиляди бода-бода, управлявани от мъже, които са дошли от всички краища на страната, за да търсят работа в столицата.

„Правим това, защото нямаме какво да направим.“ казва Зубари Някуни, шофьор на бода-бода. Дори мъже с магистърски степени карат бода-бода, защото, както казва Зубари, нямат какво друго да правят.

Повечето бода-бода не са регулирани по никакъв начин и опитите на правителството да премахне мотоциклетите-таксита от пътищата на столицата обичайно се провалят, но и разкриват по-съществен проблем – липсата на работа.

„Трябва да оценим откъде идват бода-бода, как възникна този феномен.“ казва Чарлс Мпаги, говорител на компания, която финансира покупката на мотоциклет-такси. „Има огромен брой хора, които са млади, които не могат да си намерят работа, независимо дали в публичния или частния сектор и те нямат друг значим доход, за да се занимават с друго.“

Около 76 % от 43-милионното население на Уганда е под 35-годишна възраст, а възможностите за работа са твърде ограничени. Безработицата в Уганда нараствава от 9 до 12 % между 2019 и 2021 г., като за хората между 18 и 30 години тя е 17 %, а в градските райони е дори още по-висока – 19 %.

Моторите за първи път стават популярни в страната като средство за транспорт през 70-те години, по време на политическа нестабилност, когато се ползват за преминаване на границата Уганда-Кения. Техните шофьори привличат клиенти, като викат отдалеч „border, border” (граница) и от там остава името бода-бода. Естествено, моторите се ползват активно и от контрабандисти в този период.

Сега, мотоциклетите-таксита са навсякъде. Те возят деца до училище, служители до офиса, болни до клиниката.

Когато през 2021 г. транспортният министър на Уганда е прострелян от нападател, който убива дъщеря му, мъж с бода-бода го кара до болницата. Нападателят също е с мотор обаче и успява да избяга.

Мотористите са чести участници в престъпления, а инцидентите по време на ПТП нарастват с увеличение на броя мотоциклети на пътя.

Според сегашния транспортен министър, сред бода-бода шофьорите има култура на тотално незачитане на правилата за пътна безопасност, каквито за бода-бода са въведени в страната през 2004 г., поради нарастването на броят им. Властите пък трудно успяват да налагат глоби, тъй като бода-бода се промъкват през трафика, не спазват светофарите, изпреварват безразсъдно и преследването им създава още по-голяма опасност.

Мотоциклети често се купуват чрез кредити от компании, или пък желаещите ги взимат от компания, на която дължат вноски.

Моторите могат да бъдат иззети от полицията, ако шофьорите им нямат каска или свидетелство за правоуправление, което много от тях посочват като причина за агресивното си шофиране – за да избегнат санкцията и да си запазят единствения източник на препитание. Шофьорите на бода-бода често работят с дни, без да изкарат нищо над това, което дължат за мотора, горивото и поддръжката на машината.

Източник: AP News

Споделете:
Предишна публикация: Вулкан в източна Русия изригна след силно земетресение

20 август, 2024

Следваща публикация: Нови обиски в дома на Андрю Тейт във връзка с трафик на малолетни

20 август, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини