Как да предпазим децата от неприятности в морето или басейна

Как да предпазим децата от неприятности в морето или басейна
  • 29 юни, 2024
  • Свят

Лятото е в разгара си, морето, басейна или други водоеми привличат възрастни и деца, затова напомняме основите правила за безопасност, за да предпазим децата, а и себе си, от неприятности и да си починем на плажа.

На първо място, не бързайте. Независимо къде смятате да плувате или да се забавлявате на плажа, отделете си малко време да огледате района и да се запознаете с правилата за безопасност.

Басейните не са толкова безопасни, колкото смятате, а разбира се, децата са в най-голям риск. Те се изморяват по-лесно и може да се изплашат и паникьосат много бързо, особено ако не се чувстват в безопасност във водата.

Научете децата да плуват или поне да могат да се задържат над водата, да се обърнат и да стигнат до по-плиткото, за да имат увереност. Обяснете им, че не трябва да скачат във вода, която достига над главите им, а и винаги трябва да проверяват колко е дълбоко там, където смятат да скочат. Научете ги и как да излизат от басейна, както и как да дишат, докато плуват.

Обяснете на децата, че трябва да избягват отточните канали и тръби на басейните, без значение дали в момента работят, или не.

По-малките деца, или тези, които още не могат да плуват трябва да носят спасителни жилетки. Различните надуваеми играчки или ръкави не могат да заменят спасителната жилетка и не е удачно да се ползват като такава. Да, знам, че това противоречи на „общоприетото“, но тези играчки са за забавление, а не за безопасност и понякога могат да допринесат за инцидент.

Най-добра практика е да научите децата, независимо дали могат да плуват, или не, да влизат във водата само след разрешение. Създайте и други правила, особено ако сте с група. Например без бутане във водата или без скачане от определени места.

Ако за първи път отивате на дадено място, разходете се и заедно се запознайте с възможните опасности.

Естествените водоеми представляват по-различно предизвикателство от басейните, макар много хора да ги смятат просто за по-опасни.

Научете децата, че има разлики, но ако спазват правилата, всичко ще бъде наред. Например дъното може да е неравно, а може да има и течения, които да ги изненадат, така че трябва да следят за това. Ако сте на река, погрижете се на мястото, където са децата да няма бързо течение. Обяснете им какво е мъртво вълнение и защо то може да бъде опасно.

Ако сте на охраняем плаж, също се запознайте с правилата за безопасност, огледайте се за знаци, запомнете къде са спасителите и какво е работното им време, но не забравяйте, че отговорността е изцяло ваша.

Добра практика на морския бряг е, ако децата не умеят още да плуват или са много малки, да не ги оставяте да се отдалечават от вас на повече от една ръка разстояние.

Ако сте група с повече възрасни и деца, може да „назначите“ един възрастен да следи децата, като се редувате, за да е сигурно, че всички деца ще са бъдат в безопасност и най-малкият проблем ще бъде забелязан веднага. Ако забележите, че има изчезнало дете, не се колебайте, а го потърсете първо във водата. Секундите са от съществено значение в случай на удавяне.

А за възрастните?

Вие може да смятате, че сте изключителен плувец, но нищо не пречи, докато обяснявате на децата защо е важно да спазват правилата и да внимават, когато са на плажа, и вие да си го припомните. Водата е привлекателна за всички нас, но тя не е естествената ни среда и е нужно да „имаме едно на ум“ винаги, когато плуваме или се забавляваме покрай вода.

Никога не плувайте сами, не плувайте след (прекомерна) употреба на алкохол и ако не се чувствате добре физически, независимо по каква причина, останете си на сушата.

 

Източник: AP News

Споделете:
Предишна публикация: Кафето помага за добро здраве, ако прекарвате много време седнали

29 юни, 2024

Следваща публикация: Мета нарушава регулацията за дигитална конкуренция на ЕС

29 юни, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини