Чрез нова технология соларните ферми ще се захранват и през нощта

Чрез нова технология соларните ферми ще се захранват и през нощта
  • 20 септември, 2024
  • Бизнес

Неограниченият ресурс и нулевата въглеродна емисия превръщат соларните ферми в едно от най-добрите решения за бъдещето на енергетиката. Слънчевата енергия е постоянен и неизчерпаем ресурс, които превръща соларните ферми във важен компонент на устойчивата енергия. В новите стратегии за 2024, за справянето с климатичните промени е обърнало специално внимание на възобновяемите източници на енергия.

Какви са предимствата?

Те използват слънчевата енергия, която е чист източник на енергия, без вредни емисии на парникови газове. Това ги прави ключови в борбата срещу климатичните промени. Те намаляват използването на изкопаеми горива като въглища, нефт и природен газ, които замърсяват околната среда.

След първоначалното изграждане, соларните ферми не изискват голяма поддръжка. Панелите имат дълъг живот, около 25-30 години и не включват движещи се части, които да се износват и това ги прави много устойчиви.

С напредъка на технологиите и намаляването на цените на соларните панели, соларните ферми могат да предлагат енергия на по-ниска цена, в сравнение с традиционните енергийни източници. Освен това, те могат да се интегрират с батерийни системи за съхранение на енергия, което увеличава тяхната ефективност. Могат да осигуряват електричество, на по- отдалечени места и изолирани райони, където достъпът до електрическата мрежа е труден. Те също така намаляват натоварването на електрическите мрежи по време на пиковите часове.

Друго тяхно предимство е, че са лесни за разширяване, като към съществуващата инфраструктура, при необходимост може да се добавят нови панели. Това позволява разширяването на мощностите спрямо нуждите на пазара. Големите печалби и гъвкавостта на инвестициите ги прави предпочитани в отрасъла.
Най- често соларните ферми се изграждат върху необработваеми или нископлодородни земи, които не се използват за земеделие, което оптимизира използването на терена.

Инвестицията в соларни ферми може да доведе до стабилни дългосрочни приходи, чрез продажба на произведена електроенергия, на енергийния пазар. В някои държави правителствата предлагат субсидии и стимули за развитие на възобновяеми енергийни проекти. Когато соларните ферми са разположени близо до потребителите, те намаляват загубите при пренос на електроенергия, които са често срещани в големите централизирани мрежи. Това прави енергийната система по-ефективна.

Слънчева светлина при поискване

Калифорнийската компания Reflect Orbital се занимава с разработването на технология за предоставяне на “слънчева светлина при поискване”. Тяхната иновативна идея включва използването на малки сателити, оборудвани с огледала от отразителен материал, които ще отразяват слънчева светлина, обратно към земята. Тези сателити ще бъдат позиционирани в орбита и ще позволяват насочване на слънчева светлина към определени места, като соларни ферми или градове, за да удължат времето за производство на слънчева енергия, след залез слънце или преди изгрев.

Идеята е потребителите, като оператори на соларни ферми, да могат да използват мобилно приложение за заявяване на “допълнителна” слънчева светлина, чрез въвеждане на GPS координати на мястото. Това би позволило повишаване на ефективността на соларната енергия и увеличаване на производството в критични часове, когато търсенето на енергия е високо.

Компанията планира да изстреля първите си тестови сателити през 2025 година. Вече има засилен интерес към технологията и над 30,000 заявки за участие в проекта.

Соларните ферми представляват екологично и икономически изгодно решение за производство на електроенергия. Те играят ключова роля в прехода към устойчива енергийна система, като предлагат дългосрочни ползи за околната среда и икономиката. А съвсем скоро ще бъдат ефективни и през нощта.

Споделете:
Предишна публикация: Световната демокрацията е в упадък за осма поредна година

20 септември, 2024

Следваща публикация: Защо скролването из социалните медии не е решение за скуката

20 септември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини