Амбициозният Линеен град на Саудитска Арабия

Амбициозният Линеен град на Саудитска Арабия
  • 24 декември, 2023
  • България

През октомври 2022 г. започнаха строителните дейности по мега проект, наречен „Линията“. Той ще бъде разположен в района на Ноем, в северозападната част на Саудитска Арабия, в административен окръг Табук. Градът ще бъде сред най- добрите в света. В него не трябва да има автомобили и въгледорни емисии. С дължина 106 мили в пустинята на Саудитска Арабия, планът е девет милиона души, да живеят в рамките на едва 13 квадратни мили. Това постижение ще бъде постигнато, чрез уникална концепция за градоустройството. Линията ще се състои от две дълги редици, от около 1600 футови небостъргачи, които ще се изправят един срещу друг, на приблизително 650 фута. Ограждайки пустинния град като стена. Освен това градският живот ще бъде възможно най-устойчив. Автомобилите няма да имат място в този футуристичен град. Цялото енергоснабдяване ще бъде без емисии.

Безгравитационен урбанизъм

Основа на града ще бъде мега сграда, дълга 170 km , широка 200 m и висока 500 m. В проекта е заложено да се приложи нова концепция, т.нар. „безгравитационен урбанизъм“, означаващ триизмерно разположение на инфраструктурните обекти на града. Парковете, училища, магазините, жилищни и работни помещения, ще бъдат построени на слоеве, един върху друг. Този начин на стоеж, трябва да осигури, петминутна пешеходна достъпност, до всички ежедневни потребности на обитателите му.

Линията ще стане първата постройка в града Неом от проекта Визия на Саудитска Арабия 2030, която трябва да покаже как се създадат над 380 000 работни места и да увеличи брутният вътрешен продукт на страната до 48 млрд. щатски долара.

Няма ли да е по- добре ако градът е кръгъл?

Математикът Рафаел Прието-Кюриел и физикът Даниел Кондор, и двамата от Complexity Science Hub Vienna (CSH), твърдят, че линията не е особено устойчива от математическа гледна точка. Според тях, линията е най-малко ефективната възможна форма за град. Основният проблем с линейния подход са огромните включени разстояния. Изберете двама души на случаен принцип от планирания град и те ще бъдат средно на 35 мили един от друг. За сравнение, може да използваме южноафриканския метрополис Йоханесбург. По-голямата му столична зона има подобен брой жители, като Линията в бъдеще, но се простира на 853 квадратни мили. В Йоханесбург двама души са средно на около 21 мили един от друг.

Решението

Високоскоростната, железопътна линия има за цел, да реши проблемите с транспорта и мобилността по линията. Но за да работи това решение, градът ще се нуждае от около 86 станции, така че всеки жител да има спирка на пешеходно разстояние, в този метрополис, без автомобили. Многото спирки ще удължат продължителността на всяко пътуване и ще попречат на влаковете да достигнат желаните високи скорости. В допълнение, един пътник ще прекара средно повече от 60 минути в пътуване до местоназначението си.

Предимството на кръгът

Според изследователите, по-ефективно решение е очевидно: „Кръгът“. Ако небостъргачите, предвидени в Линията, бяха подредени в кръг, това би решило проблемите с дългите разстояния. Кръг със същата площ, като линията (13 квадратни мили) има диаметър от едва 4,1 мили. Смята се, че кръглата форма, ще бъде много по- практична за обитателите на града.

Споделете:
Предишна публикация: Защо е важно да можем да казваме „Не“

24 декември, 2023

Следваща публикация: Разбиране на факторите, които определят цените на алуминиевата дограма

24 декември, 2023

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини