САЩ премахва 7 оцветителя от сладоледа

САЩ премахва 7 оцветителя от сладоледа
  • 15 юли, 2025
  • Свят

Някои бебешки храни съдържат оцветители, получени от петрол. Предвид нарастващата загриженост за тяхното въздействие върху здравето, Съединените щати ще премахнат няколко от тях, но в Европа все още не са забранени.

Съединените щати забраниха употребата на няколко хранителни оцветителя в храни, продавани в страната. Тази мярка засяга големи компании за сладолед. Въпреки това, около 40 производители на замразени млечни продукти, които представляват 90% от доставките в САЩ, са се съгласили да премахнат тези добавки от продуктите си до края на 2027 г., обяви вчера Американската агенция по храните и лекарствата (FDA).

Някои от изкуствените оцветители, които са обещали да премахнат, вече са забранени в Европа, но има и такива, които още не са. Разликата в стандартите се обяснява с факта, че европейската регулаторна агенция взема решенията си независимо, точно както американската, въпреки че често следва решенията на своя „партньор“.

В САЩ медиите съобщават за мярка, приета „доброволно“ от производителите на сладолед, за да „отговорят на исканията на администрацията на Тръмп“, поради вълната от безпокойство, циркулираща сред американското население. Истината е, че експертните гласове в страната от много години осъждат слабостта на националните протоколи в сравнение с европейските стандарти на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA). През последните седмици компании като Nestlé, Kraft Heinz и General Mills (която управлява марки като Old El Paso, Gigante Verde и по-специално Häagen-Dazs) обявиха, че също ще спрат да използват тези оцветители в храните си.

Кои оцветители са забранени в САЩ?

Хранителните оцветители, получени от петрол, са изкуствено създадени. Те се използват широко във всички видове храни и напитки, произвеждани от хранителната индустрия на САЩ и в по-малка степен и в Европа. Най-общо казано, те се използват за добавяне на цвят и повишаване на търговската им привлекателност. Проблемът е, че се срещат главно в ултрапреработени храни, предназначени за деца. Те дори присъстват в някои лекарства, като сиропи. От тях Международната млечна асоциация обяви, че ще премахне седем добавки или оцветители, получени от петрол, от своите продукти до 2028 г. Цветовете са Червено 3, Червено 40, Зелено 3, Синьо 1, Синьо 2, Жълто 5 и Жълто 6. Американските власти ще премахнат и хранителния оцветител Брилянтно синьо.

Европа все още не е наложила строга забрана за червено 3, червено 40, жълто 5, жълто 6 или брилянтно синьо, въпреки че някои, като червено 3, имат много ограничения за употребата си.

Червено багрило 3, наричано още еритрозин или E-127 (всъщност в Европа добавките, преминали контрол за безопасност, са обозначени с “E”) и червено 40 или E-129, могат да бъдат намерени във всяка страна от еврозоната. Всъщност еритрозинът присъства в захаросани червени плодове, които можем да открием например в черешите, които се предлагат в ултра-преработените кексове. Основната причина за безпокойство, която доведе до забраната на червено багрило 3, идва от проучвания, проведени върху гризачи. Проучванията установиха, че еритрозинът може да има канцерогенни ефекти при животински модели. Този риск за здравето обаче не е доказан при хора.

В Европа червеното багрило 3 не е напълно забранено, въпреки че употребата му е ограничена и е предмет на предупреждения в някои случаи. От своя страна, червеното багрило 40 е свързано с хиперактивно поведение при момчета и момичета, както и с развитието на разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD) при деца. Доказателствата обаче се основават на мета-анализи (проучвания на изследвания), като този от 2012 г. или този от 2013 г., и не доказват причинно-следствена връзка при хората.
В други проучвания е причинило нежелани реакции при плъхове, като например нарушена плодовитост, намалено телесно и мозъчно тегло и по-нисък шанс за оцеляване при новородени кученца.

Възможни рискове за здравето от жълтото багрило

Жълто 5 е известно още като тартразин или E-102, а жълто 6 е жълто S, с номер E-110. Те присъстват в някои храни като ягодово кисело мляко, ананасови закуски или преработени барчета, както и чипсове или торбички със солен чипс.

Що се отнася до рисковете за здравето, някои проучвания твърдят, че жълтите 5 и 6 багрила са замърсени с канцерогени, точно както червеното 40. Тартразинът е свързан и с увеличаване на ADHD при децата. Според Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) в Европа концентрациите на тези багрила не представляват риск.

Нещо подобно важи и за синьото багрило. Докато FDA установява, че някои видове, като брилянтно синьо или патентно синьо, могат да причинят отрицателни последици за здравето, свързани с хиперактивност или рак, европейските регулаторни органи са оценили тези багрила и не са открили опасност при настоящите нива на употреба.

Както видяхме, подходите към това какво е здравословно или вредно се различават между САЩ и Европа. Най-критичните гласове отвъд океана подчертават, че това обновяване и нов подход към оцветителите е положителен, но не се полагат същите усилия за регулиране на други съединения, присъстващи в храните, като захари или наситени мазнини.

 

Източник: La Razón

Споделете:
Предишна публикация: Жертвите на горещите вълни нарастват заради климатичните промени

15 юли, 2025

Следваща публикация: Европа изостава с детската ваксинация

15 юли, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини