Често се прозявате? Нуждаете се от трета или четвърта чаша кафе, за да изкарате следобеда на работа? Такива признаци на сънливост може да са червен флаг за сериозен недостиг на сън, който може да ви изложи на физическа опасност и да навреди на дългосрочното ви здраве.
Липсата на качествен нощен сън от поне седем до осем часа се свързва с развитие или влошаване на диабет, депресия, сърдечни и бъбречни заболявания, високо кръвно налягане, затлъстяване и инсулт, казват експерти.
Твърде често хората подценяват признаците на сънливост, като заспиване по време на работни срещи, приемайки ги за незначителни, вместо за индикация за потенциално опасен дефицит на сън, казват специалистите. „Задрямването по време на скучна среща е индикация за недостатъчен сън. Човек, който е добре отпочинал, няма да заспи, дори и срещата да е скучна“, казва д-р Кристен Кнутсън, специалист по съня и доцент по неврология.
Тялото прави странни неща, когато е хронично уморено – дори когато продължава да изпраща сигнали, че се справя с липсата на сън, тези сигнали са далеч от истината, казва д-р Индира Гурубхагавадула, професор по медицина на съня.
„За съжаление, данните показват, че при хронично частично недоспиване, способността ни да оценим собственото си ниво на увреждане вече не е точна — мислим си, че сме добре, когато всъщност не сме“, казва тя. „Когато направим реални тестове за оценка на мозъчната функция — време за реакция, памет, координация — виждаме, че хората допускат много грешки. И това е плашещо, защото те все още имат неправомерно високо ниво на увереност, че са добре.“
При продължителна сънливост мозъкът може да започне да „задрямва“ за секунди — явление, познато като микросън. „Мозъкът буквално влиза в кратки 2–3 до 10-секундни микросънища и после излиза от тях, без дори да осъзнавате, че се случва,“ казва тя. „Това е изключително опасно, ако шофирате или вършите нещо, свързано с безопасност. Ако чувствате, че може да заспите, обърнете внимание — това е сигнал, че не е безопасно да шофирате.“
Как да разберете дали сънливостта ви е опасна? Един от начините е да използвате Скала на сънливостта на Епуърт, казва д-р Гурубхагавадула.
Тестът съдържа въпроси като: Колко е вероятно да заспите, ако седите спокойно след обяд без алкохол; лежите следобед; седите неактивно на публично място; четете; разговаряте с някого; пътувате като пътник в кола повече от час; стоите в задръстване за няколко минути; гледате телевизия. „Молим пациентите да оценят от 0 до 3 вероятността да заспят в тези осем ситуации. Максималният резултат е 24, което показва изключителна сънливост. Оценки над 10 се смятат за клинично значими и изискват намеса.“
С напредване на лишаването от сън, симптомите стават по-опасни, добавя тя.
Нарушения като сънна апнея, безсъние, синдром на неспокойните крака и разстройства на циркадния ритъм, както и хронична болка и лекарства, също могат да причинят сънливост, която трябва да се диагностицира от специалист по съня.
Някои навици от начина на живот също допринасят за хронична сънливост, казват експертите. „Неща като прекалено много кофеин, алкохол преди лягане, употреба на марихуана, недостатъчно движение и лоша хигиена на съня – например спане в светла, студена, гореща или шумна стая – определено влияят на това колко добре ще бъде организиран сънят ви и колко освежаващ ще бъде той“, казва Гурубхагавадула.
Много хора прибягват до алкохол или марихуана с погрешното убеждение, че помагат за сън. Въпреки че алкохолът може да ви помогне да заспите по-бързо, тялото се събужда в средата на нощта, когато алкохолът се метаболизира, казват експертите.
„Що се отнася до марихуаната, знаем, че всъщност има неблагоприятни ефекти върху съня. Ефективността на съня ви намалява, а усещането за умора на следващия ден се увеличава, така че качеството на съня реално се влошава.“
Източник: Euronews