Грижата за кожата е спасила предците ни преди 41 000 години

Грижата за кожата е спасила предците ни преди 41 000 години
  • 17 април, 2025
  • Свят

Проучване от Мичиганския университет откри, че преди 41 000 години нашите предци може би вече са взимали мерки, за да се предпазят от слънчевите UVA лъчи и че всъщност това може да е било решаващо за тяхното оцеляване. Слънцето винаги е представлявало дерматологични рискове. Преди 41 000 години се е случило така нареченото „събитие Лашамп“, през което нашето магнитно поле отслабва, позволявайки на много повече йонизираща радиация да премине. Радиацията е била с достатъчно енергия, за да увреди ДНК-то на нашите клетки и да предизвика ракови мутации. Според публикацията в списание Science Advances, защитата от ултравиолетовите лъчи през тези векове може да е била достатъчна, за да застраши някои форми на живот. Методите за предпазване от вредните слънчеви лъчи, може да са направили разликата между нас и неандерталците, които са изчезнали точно преди 40 000 години.

Защо изгаряме от слънцето?

Слънчевата светлина излъчва ултравиолетова радиация. Тази радиация взаимодейства с кожата ни, причинявайки клетъчно увреждане. За да се предпази от нея тялото ни е развило защита, като образува меланин. Пигментът придава цвят на кожата ни и действа като естествен щит. По-светлата кожа, с по-малко меланин, е по-податлива на вредните ефекти на слънцето, като слънчево изгаряне, преждевременно стареене или дори рак. Парадоксът е, че тази способност за производство на витамин D зависи и от слънцето. Ако кожата ви е много тъмна и живеете в регион с малко слънчева радиация, синтезът му е намален, което може да причини проблеми с костите или имунната система. Следователно, Homo sapiens, които са мигрирали към по-високи географски ширини, са еволюирали към по-светли тонове на кожата. В контекста на отслабено магнитно поле, подобно на това на събитието Лашамп, тази връзка между слънчевата радиация, пигментацията и адаптацията става още по-критична. Но какво точно се е случило с магнитното поле?

Защо магнитното поле се обръща?

Ядрото на Земята, съставено от постоянно движещо се разтопено желязо, генерира магнитно поле, което обгражда Земята като щит. От време на време то се обръща или, както в случая със събитието Лашамп, отслабва по интензитет, само за да се появи отново другаде на нашата планета. През тези периоди полето отслабва, фрагментира и позволява на по-големи количества космическа и слънчева радиация да достигнат до повърхността. В случая със събитието Лашамп, магнитното поле е паднало до 10% от сегашния си интензитет през първите 250 години, само за да се появи отново отслабено до приблизително 25% от интензитета си.

Съдейки по други проучвания, анализиращи човешки обекти от този период, нашите предци са използвали охра, за да покрият кожата си като физически слънцезащитен крем. Използването на техники за защита от слънцето сред нашите предци преди 41 000 години изглежда безспорно. Не е нужно да са били запознати с ултравиолетовата радиация или ДНК мутациите, за да разберат, че защитата от слънчевите лъчи е означавала, че кожата им ще гори по-малко.

 

Източник: LA RAZON

Споделете:
Предишна публикация: Алкарас затвори мача си срещу Куин в Откритото първенство на Барселона

17 април, 2025

Следваща публикация: Ледниците в Швеция и Норвегия се топят рекордно бързо

17 април, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини