Зимната депресия наистина съществува и всъщност представлява разстройство, причинено от сезонност. Светлината играе роля при циркадните ритми на хората и имаме различни механизми, по които реагираме на количеството светлина, на което сме изложени. Хората, които са по-чувствителни към намаляването на продължителността на деня могат по-често да изпитват паника, тревожност и усещане за депресия през есента и зимата и това състояние може да бъде определено като разстройство, причинено от сезонност.
Дори никой да не ви е дал диагноза, ако намаляването на деня и падането на температурите обичайно ви карат да се чувствате по-зле, е вероятно да имате такова разстройство или неговата по-умерена форма, при която дори може да не забележите, че сте по-нещастни през зимата, а да го отдадете на други фактори.
Хората с това разстройство могат да имат епизоди на депресия от есента до пролетта, като след смяната на времето през есента обичайно те се засилват.
Причина за това разстройство е свързана с начина, по който нервната система реагира на синята светлина или синята част от спектъра. Когато тази светлина намалее, се чувстваме по-малко щастливи и по-уморени. Хората, които имат такова разстройство са по-малко чувствителнии към тази светлина, така че когато тя е по-малко в околната среда, разликата им се отразява по-остро.
Възможно решение е излагане на ярка светлина, поне 20 пъти по-ярка от обичайната светлина вътре, за да се компенсира намалената естествена светлина.
За подобряване на симптомите помагат и редовен сън, разходки навън, дори в облачни дни, както и спорт.
Малко по-нетрадиционен метод са студените душове, които стимулират нервната система по друг начин и допринасят да се чувстваме по-добре. Ако не сте привърженик на поливането със студена вода, разходките навън в студено време или сутрин, също ще помогнат.
Ако мразите зимата, чувствате се зле по-често през този сезон и нямате търпение да дойде лятото, това може да не се дължи на причината, че тогава е отпуската, а на реакцията на нервната ви система към намаленото количество светлина. Знаейки това, може да се фокусираме върху решения.
Източник: AP News