Преди десетилетие, Джулиет Тимусииме от Уганда забелязва, че огромно количество стебла от банани остават като отпадък при култивирането им.
Сега, Джулиет е изпълнителен директор и съучредител на „Шево Органик“, компания за производство на коса от бананови фибри, което е устойчива алтернатива на синтетичните екстеншъни.
Перуките и екстеншъните стават все по-популярни в Африка и Близкия изток, след като вече са мейнстрийм в Европа и Америка.
Екстеншъните най-често се правят или от човешка коса, или от синтетични материали като найлон, полиестер, акрил и ПВЦ. В Уганда, вторите са по-популярни, защото са по-евтини. Те обаче не се разграждат лесно и не могат да се рециклират. Същевременно, синтетиката може да предизвика раздразнение по кожата на скалпа, а в някои случаи са открити и потенциално опасни елементи в синтетичната коса.
За разлика от синтетиката, банановите фибри се разграждат, но и са издръжливи, могат лесно да се третират с боя или да се оформят и позволяват ползването на обикновени продукти за коса. Банановата коса издържа на температура до 400 градуса и е по-издръжлива от синтетиката, смятат от компанията. Освен това, банановата коса помага за намаляване на отпадъците.
Уганда е най-големият производител и потребител на банани, като произвежда по 10 тона банани на ден. Един жител на Уганда средно яде по килограм банани на ден, а това е изключително важна храна за над 75 % от населението на страната.
„Шево Органик“ работи с производителите като закупува отпадъчните стебла. След това те се разделят и от тях се вземат фибрите. Те се сушат, обработват и превръщат в познатите ни екстеншъни, само че са по-малко замърсяващи околната среда. Не на последно място, органичните екстеншъни са подходящи за места с топъл климат.
Старт-ъпът не е единствената компания, която произвежда коса от растения, а засега продава само в Уганда, но Джулиет казва, че има амбицията да се превърне в лидер в бранша.
Източник: CNN