Антарктическия ледник, известен с „неофициалното“ си име „Денят на страшния съд“ е доста по-уязвим на топене отколкото се смяташе преди.
Това установи ново проучване, според което от долната страна на ледника „се случва бързо топене“, а тази нова информация може да промени досегашните прогнози, касаещи покачването на морското ниво.
Ледникът всъщност се нарича Туейтс и е най-обширният ледник в света, както и най-уязвимият в Антарктика, защото се намира на склон и океанът може да го достигне. Наречен е „Денят на Страшния съд“ защото изследователи смятат, че стопяването му ще доведе до катастрофално покачване на морското ниво.
Туейтс вече допринася за 4 % от настоящето покачване на морското ниво, а ледът в него е достатъчен да покачи нивото с повече от 50 см. Той обаче играе и роля на „язовирна стена“ за съседните ледове, тоест, ако го няма, се очаква покачване с 3 метра – катастрофа за всички крайбрежия.
От години изследователи предупреждават, че Туейтс е в опасност, а последното проучване добавя нови данни към вече известното.
Екип глациолози – изследователи на ледници – използват сателитни радарни данни с висока резолюция, за да създадат рентгенов образ на ледника. Така, те установяват точно къде се намира и какви са измеренията на линията на допир с водата. Това е важен показател за стабилността на всеки вид морски лед, но се изследва трудно, тъй като се намира под леда.
Туейтс е на сушата, но новите открития показват, че под ледника се просмуква вода, която изминава километри, след което се връща, в зависимост от приливите и отливите. Тази вода „мести“ линията на допир с водата в рамките на няколко километра за всеки цикъл прилив-отлив.
Океанският прилив отмива сладката вода в ледника и я замества с по-топла морска, което допълнително свива размера на ледника.
Според глациологът Тед Скамбос, който не участва в проучването, откритието е важно, защото показва процес, който досега не е включван в прогностичните модели, а може да забърза топенето.
Друго неизвестно е дали този прилив на вода под Туейтс е нещо ново или се случва и преди, просто не сме знаели. И в двата случая, смята морският геолог Джеймс Смит, този новоустановен процес трябва да бъде включен в моделите за ледовете по света.
Не е ясно и дали този процеса е изолиран или се случва и при други ледници, но е по-вероятно да не е единствено талкова явление.
Антарктика изпитва рекордно ниско ниво на лед през миналата година, за което значително допринасят и климатичните промени. Моделите показват, че нивата на лед там няма да се възстановят през следващите две десетилетия, а никой още не знае със сигурност как това ще повлия върху глобалния климат.
Източник: CNN