Чували ли сте за Boring Company, която създава безопасни, бързи за копаене и евтини транспортни, комунални и товарни тунели. Май в най- близко бъдеще ще се придвижваме предимно под земята. Изпълнителен директор на компанията е Илон Мъск, който е известен с креативните и иновативни решения, които взима. Целта е облекчаване на трафика, по- бързо придвижване от точка А, до точка Б и свеждане на замърсяванията, за околната среда, до минимум.
Защо тунели?
С присъствието си в такива проекти, Мъск се опитва да допринесе за разрешаването на глобалния проблем с трафика. Тунелирането позволява икономични, слоести, транспортни мрежи, които могат да бъдат разширявани с времето. Днешните пътища заемат ценна площ в градовете. Тунелите заемат подземното пространство и разширяват, съществуващите транспортни системи. Пътищата в тунелите са устойчиви на атмосферни влияния, като дъжд, сняг, вятър. Температурите на повърхността, не влияят на работата, на системата.
Отварянето на тунел под земята, не влияе върху трафика на повърхността. Няма задръствания, които да трябва да изтърпим и не създава шум на повърхността или вибрации. Друго предимство е, че тунелите могат да се разширяват и да се добавят нови и нива, ако е необходим допълнителен капацитет. Също така, тунелът е едно от най-безопасните места по време на земетресение. Те предпазват от падащи отломки и се използват за транспортиране на спасителен персонал.
Как се правят?
След като машината за пробиване на тунели достигне своята работна дълбочина, от два диаметъра на тунела, тунелирането причинява по-малко шум и вибрации на повърхността, в сравнение с един пешеходец. Повечето комунални услуги са разположени на 10 фута от повърхността. Тунелите на Boring Company обикновено са на повече от 30 фута, под повърхността, където подземното пространство в момента, не се използва. За да се възползват максимално, от изкопаната земна маса, са разработили начин, за повторно използване на добитото, за тухли и павета. Които се използват във всичко, от достъпни жилища, до вътрешни дворове.
Тунелите на Тесла
Изцяло електрическа, високоскоростна, подземна, обществена, транспортна система е с нулеви емисии. В която пътниците се транспортират, до местоназначението си, без междинни спирки. Това е система за експресен обществен транспорт, която прилича повече на подземна магистрала, отколкото на метро. Ако една линия на метрото има 100 спирки, влакът обикновено спира на всяка станция, така че пътуването между спирка 1 и спирка 100 ще бъде дълго. За разлика от тях, пътниците пътуват директно, до местоназначението си, без да спират на междинните гари. Освен това експресната система, позволява на превозните средства, да се движат по-бързо, от вагоните на конвенционалното метро.
Капацитет
Капацитетът на пътниците, е функция от броя на тунелите, броя на станциите, размера на станциите и количеството на превозните средства. Системата LVCC Loop е проектирана за 4400 пътници на час, с три големи станции. Докато Vegas Loop е насочена към 90 000 пътници на час, с 81 средно големи станции.
За разлика от метрото, няма практическа горна граница за броя на станциите, които могат да бъдат построени по трасето на тунела, тъй като станциите могат да бъдат с големината на две паркоместа. Станциите могат лесно да бъдат интегрирани, в натоварени градски центрове, паркинги и жилищни комплекси. Тази висока плътност на станции ще разпредели превозните средства и пешеходен трафик, в много точки за достъп, осигурявайки по-удобни места за влизане и излизане. Намалявайки задръстванията, в населените райони. Ако е необходимо, могат да бъдат изградени по-големи станции, за увеличаване на капацитета.
Безопасно ли е ?
Tesla Model S, 3, X и Y са постигнали най-високата оценка на NHTSA от 5 звезди. Направена е 600-волтова трета релса, което позволява безопасна евакуация, минимизиране на потенциални източници на пожар и елиминиране на всякакви опасности, като проникването на вода. Ако все пак възникне пожар, резервната, двупосочна, вентилационна система на тунела ще отстрани дима, за да позволи на пътниците да се евакуират безопасно. Тунелите са снабдени с аварийни изходи, системи за откриване на пожар, системи за потушаване на пожар и противопожарна комуникационна система. Превозните средства и пътниците имат директна комуникация с Център за оперативен контрол, обслужван 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Чрез станции със синя светлина, LTE клетъчна услуга и WiFi. Тунелите са напълно осветени и ако възникне инцидент, имат 100% покритие на камерата, без слепи зони.
Когато са проектирани правилно, тунелите са едни от най-безопасните места по време на земетресение. От гледна точка на структурната безопасност, тунелът се движи равномерно със земята, за разлика от повърхностните структури, които реагират на земетресения. Освен това голямо количество щети от земетресение са причинени от падащи отломки, което не се случва вътре в тунелите.
Идеята за тунелно придвижване има бъдеще и вероятно ще се развива и за напред. И на територията да други страни, които искат да намалят последиците от трафика и задръстванията, в големите си градове.