Жертвите на горещите вълни нарастват заради климатичните промени

Жертвите на горещите вълни нарастват заради климатичните промени
  • 14 юли, 2025
  • Свят

„Тих убиец“. Така учените наричат горещата вълна от юни до юли, за която се смята, че е причинила значително повече смъртни случаи от наводненията във Валенсия миналата година.

Според бързо проведено проучване, причинените от човека климатични промени са довели до смъртта на приблизително 1500 души в 12 европейски града по време на последната гореща вълна. Изгарянето на изкопаеми горива е довело до повишение на температурите в Европа с до 4°C, като по този начин троен брой хора са загинали от топлинен стрес в периода 23 юни – 2 юли, сочат данни на учени от Imperial College London и Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.

Това е първият случай, в който се извършва т.нар. бърз анализ — тип изследване, което измерва въздействието на климатичните промени върху екстремно метеорологично събитие — за гореща вълна. Тъй като анализът обхваща само 12 града, изследователите смятат, че реалният брой жертви в Европа се измерва с десетки хиляди.

„Това показва, че климатичните промени са ключов фактор при екстремните горещини, но все още са силно подценявани“, казва д-р Фридерике Ото, професор по климатични науки в Центъра за екологична политика на Imperial College.

Как се изчисляват смъртните случаи от горещини?

Изследователите първо анализирали исторически метеорологични данни, за да определят какви биха били температурите в свят, който не е затоплен с 1.3°C.

Климатичните промени, причинени основно от изгарянето на нефт, въглища и газ, а в по-малка степен и от обезлесяване, са повишили температурите на горещата вълна с между 1°C и 4°C. Това също така е довело до по-ранно настъпване на горещините още през юни.

Според отделно изследване на климатичната служба на ЕС Copernicus, юни 2025 г. е петият най-горещ юни, регистриран някога в Европа, с две ясно изразени горещи вълни. По време на втората, между 30 юни и 2 юли, температурите достигнали над 40°C в няколко държави и до 46°C в Испания и Португалия.

Изследователският екип използвал предишни данни за връзката между топлината и дневната смъртност (независимо от причината) в тези 12 града, за да оцени броя на смъртните случаи при екстремните горещини и при хипотетично по-хладно време.

Оценката показва, че около 2300 души са загинали от горещините в разглеждания период. От тях 1500 смъртни случая биха могли да бъдат избегнати, ако не съществуваше климатично затопляне. Това означава, че 65% от жертвите са пряк резултат от климатичните промени.

„Тези числа представляват реални хора, които са загубили живота си в последните дни поради екстремните температури. И две трети от тях нямаше да загинат, ако не бяха климатичните промени“, подчертава д-р Ото.

Кой е най-застрашен?

Проучването показва, че 88% от жертвите са били на възраст над 65 години, което подчертава риска за възрастните хора и тези с хронични заболявания по време на горещи вълни.

За разлика от наводненията и пожарите, горещините са „тих убиец“ — невидим и често подценяван риск.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Какъв е шансът астероид да удари Луната

14 юли, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини