Защо Италия и Швейцария преначертават границaтa си

Защо Италия и Швейцария преначертават границaтa си
  • 1 октомври, 2024
  • Свят

Част от границата между Италия и Швейцария ще трябва да бъде преначертана, тъй като ледници, които маркират границата се топят, а това е още един знак за човешкото влияние върху климата на планетата.

Двете страни се съгласиха да преначертаят границата си си под емблематични връх Матерхорн, един от най-високите върхове на Алпите и близкия курорт Цермат.

Националите граници често се считат за фиксирани, но големи части от италианско-швейцарската граница се маркира от ледници и заснежени полета.

„С топенето на ледниците, тези естествени елементи се развиват и преправят националната граница.“ казва швейцарското правителство.

Промените са съгласувани между двете страни още през 2023 г. а Швейцарското правителство официално одобрява решението сега. Процесът на одобрение от страна на Италия още тече. След като споразумението се подпише официално, то ще бъде публикувано и подробностите за новата граница ще станат известни на обществеността.

По последни данни, Европа е най-бързо затоплящият се континент и влиянието на това върху ледниците става все по-очевидно.

В Швейцария, те се топят с притеснителни темпове, като страната губи 4 % от техния обем само за изминалата година. За 2022 г. тя губи 6 %.

Тези трендове няма да се променят, смятат глациолозите от Мрежата за наблюдение на ледници.

„През 2024 г. ледниците продължават да губят от леда си с висока скорост, въпреки многото сняг през зимата, който се очакваше да донесе някакво облекчение. Някои ледници буквално се разпадат, а малките изчезват.“ казва галциологът Матиас Хус.

Дори при най-амбициозните сценарии, се предвижда, че половината от ледниците на света ще изчезнат до края на века.

Самото топене създава предпоставки за свлачища, което е опасно и за природата, и за хората.

В ледниците се съхранява голяма част от сладката вода в света, така че тяхното топене застрашава и водните запаси, особено с перспективата за все по-продължителни горещи вълни.

Промяната в националните граници е „малък страничен ефект“ от топенето на ледниците, смята Хус. Според него, когато хората видят как това влияе директно на световната карта, това ще направи значимите изменения от глобалното затопляне доста по-очевидни.

Източник: CNN

Споделете:
Предишна публикация: Връх Еверест е с 50 метра по-висок, отколкото трябва да бъде

1 октомври, 2024

Следваща публикация: Ще пазаруваме с интелигентни пазарски колички от 2025 година

1 октомври, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини