Защо Европа става център на протести срещу туризма

Защо Европа става център на протести срещу туризма
  • 29 юли, 2024
  • Свят

Протестите срещу туризма вече има из цяла Европа, като участват Нидерландия, Гърция и разбира се, Испания.

Още в начало на юни хиляди протестиращи преминаха през Барселона с ясно послание: „Туристи, отивайте си вкъщи“. Протести имаше и в Майорка, както и на Канарските острови, като според местните там, туризмът вреди на околната среда, влошава живота на работещите и повишава цената на живота като цяло.

В основата на протестите е притеснението от нарастващата цена на жилищата и общия негативен ефект от милионите посетители върху работните места и общностите. Високата цена на имотите прави почти невъзможно закупуването на жилище от страна на местните в най-посещаваните туристически райони, а фокусът върху туризма вреди както на околната среда, така и на местната култура.

В Барселона, както и в други градове в Южна Европа, населението се удвоява в туристическия сезон, което се счита за причина за проблема с жилищата и така местните могат да си позволят да живеят там само със съквартиранти.

„Става все по-трудно за местните, особено по-млади хора, да си имат собствен дом.“ Казва Карлос Рамирес, учител в Барселона. „А годините минават и все повече туристи идват“. В Барселона, наемите се увеличават в 68 % за последното десетилетие, като подобно нещо се отчита и в други градове в Европа.

Властите реагират различно, но самите протести могат да повлияят върху решенията на туристите, така че от тях има голяма полза, смятат организатори и участници.

В някои градове властите предприемат действия, които обаче не са непременно насочени към намаляване на туристите. Например във Венеция се въведе такса, която да регулира потока туристи. С пилотното прилагане между април и юли, приходите от нея са 2.4 милиона евро. Според някои местни обаче, таксата е „не просто безполезна, а и вредна“ защото създава концепцията, че за да влезеш в града, просто трябва да си купиш билет.

Свръхтуризмът във Венеция води до намаляване на достъпността до здравни услуги и замяна на квартални магазини с магазини за сувенири, както и до увеличение на цените на имотите.

Изглежда обаче таксите за туристи се приемат добре от властите и други градове поемат по същия път.

Свръхтуризмът води със себе си и още един проблем, свързан с поведението на туристите. Например, дама във Флоренция наскоро снима статуя в сцена, наподобяваща секс, а други ценни предмети са повредени от туристите. Неуважителното поведение е често срещано, смятат експерти по туризъм.

Възможен начин за справяне с този проблем са „де-маркетинг“ кампании, които целят да откажат определен сегмент туристи да посещават определени обекти. Например подобна кампания се провежда в Амстердам през 2023 г. Тя се казва „Стой далеч“, насочена е конкретно към мъже между 18 и 35 години и включа предупреждения, че антисоциално поведение има тежки последици.

От друга страна, привличането на по-заможни туристи чрез повишаване на цени и предлагане на друг тип забавления, води до инфлация и повишаване на цените на имотите.

Най-големият проблем на туристическия бранш, фокусиран върху бройката туристи обаче е, че по-голяма част от приходите никога не достигат до общностите, които приемат туристите. Според експерти, докато не се намери механизъм, по който местните да имат полза от туризма и приходите да се реинвестират на място, за да подобряват живота на хората, протестите срещу масовия туризъм само ще се засилват.

Източник: CNN

Споделете:
Предишна публикация: Как жителите на италианско градче помагат на кмета си да отслабне

29 юли, 2024

Следваща публикация: Рекорден брой открити ЛГБТ спортисти на Олимпиадата

29 юли, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини