С настъпването на лятото, закономерно идва време за плаж, а естествено и за слънцезащита. Повечето хора не обръщат достатъчно внимание на това, а по препоръки на медицински лица и изследователи, слънцезащитен крем трябва да се ползва през цялото лято, не само на плажа.
Основната и единствена причина е, че слънчевата радиация има канцерогенни свойства – може да доведе до мутации на ДНК и е най-честата причина за различни форми на рак на кожата – 80 % от тях са причинени след слънчеви изгаряния, а от 1.5 милиона нови диагнози годишно сега, се очаква да се увеличат с 50 % до 2040 г.
Ползването на слънцезащитен крем е най-доброто, което можем да направим за здравето си.
В умерени количества, слънчевата радиация помага на кожните клетки да синтезират витамин D. Ако обаче радиацията е твърде много, кожата започва да синтезира меланин, който да „поеме“ радиацията. Това е причината да имамe тен. Ако кожата не може да се предпази по тoзи начин, получаваме изгаряне. То води до увреждане на клетките, включително ДНК.
Какво е слънцезащитен фактор и кой ни е нужен?
Слънцезащитният фактор показва от колко радиация ще ни предпази съответния продукт. По-високо число, повече защита. Това обаче е валидно само за UVB радиацията, която е и по-опасната. Защитата за UVA радиация се отбелязва отделно.
За да се предпазите, трябва да се намажете 20-30 минути преди излагане на слънце, за да може продуктът да попие в кожата. Според изследванията, повечето хора не поставят достатъчно слънцезащитен крем или пропускат места, така че не е лоша идея да се мажем по-често.
Различните продукти се влияят различно от пот или от намокряне, а е важно да не смесвате слънцезащитен крем с други продукти за кожа, например овлажняващ крем.
Повечето ефективни слънцезащитни продукти съдържат цинков оксид като активна съставка, а това е съединение, което може да реагира с други съставки и така да се понижи ефекта му.
Препоръката на експертите е да се прилага слънцезащитен крем винаги между месеците април и септември, така че трябва да го съобразите с другите продукти, с които мажете кожата си, а и повечето кремове вече включват и слънцезащита.
В ЕС, слънцезащитните кремове се считат за козметични продукти, а изискванията за ниво защита за UVA лъчите е по-висoко отколкото в САЩ, където това са лекарствени продукти, продавани без рецепта. Излагането на UVA лъчи предизвиква 90 % от промените в кожата, които се считат за нормални с възрастта.
Слънцезащитните продукти имат срок на годност около 3 години, като постепенно губят своята ефективност, особено ако са съхранявани на директна слънчева светлина или при висока температура.
Ако се чудите дали мазането със слънцезащитни кремове влияе върху синтеза на витамин D, който все пак има нужда от слънчева радиация, не се безпокойте. Според изследванията, има много малък риск от нарушение на синтеза и слънцезащита ще ви донесе повече полза.
Не на последно място, доколко е безопасно да се мажем постоянно със слънцезащитни кремове?
Според проучванията, регулациите в ЕС са такива, че всички продукти за слънцезащита са безопасни за ежедневна употреба, а рисковете са минимални.
Източник: BBC