Месец юни тази година е най-горещият месец юни откакто има запис, а също е и 13-тия пореден месец, който чупи рекорд за горещина.
От 12 месеца, планетата е с 1.5 градуса по-топла от прединдустриалното ниво.
„Ясно предупреждение е, че се приближаваме до много важен лимит, поставен от Парижкото споразумение. “ каза Николас Юлиен, изследовател в „Коперник“. „Глобалните температури продължават да се повишават с бърз темп.“
През 2015 г., когато се подписва Парижкото споразумение, почти всички държави по света се съгласяват, че е най-безопасно да задържим затоплянето до под 1.5 градуса в глобален мащаб. Според изследователите, тази граница ще се счита за пресечена, когато има дългогодишно задържане на такива нива на температурата, например 20-30 години. Въпреки това, трендът е притеснителен и не се дължи на нормални вариации или статистически причини, а показва промените в климатичната система.
Средната повърхностна температура за юни е с 0.67 градуса по-висока от средната за месеца за последните 30 години. Тя чупи и рекорда за юни, поставен миналата година, а от 1940 г. насам не е имало толкова горещ юни.
Дори без дългосрочни температурни рекорди, последиците от горещините вече са факт. Бурите стават по-интензивни, наводненията – по-чести и трудно предсказуеми, сушите стават по-продължителни, а горещите вълни вече са норма.
Юни е и 15 пореден месец, при който има температурен рекорд и за Световния океан.
Увеличението на температурата е в резултат от задържането на топлината в атмосферата, поради увеличена концентрация парникови газове, като най-голям източник на такива са човешките емисии въглероден диоксид, резултат от употребата на фосилни горива.
Естествения феномен Ел Ниньо, който малко повишава температурата на океана, след което следва обратния феномен – малко охлаждане, също допринася, но затопляне има и ако не се отчитат неговите ефекти.
Ако отделянето на емисии не се намали, смятат изследователите, може да се очаква, че затоплянето ще продължи, тъй като те ще задържат все повече от топлината на планетата. В краткосрочен план обаче, не е изключено този юли да бъде по-хладен от юни.
Източник: Euronews