Установена е връзка между ревматоидния артрит и остеопорозата

Установена е връзка между ревматоидния артрит и остеопорозата
  • 6 ноември, 2024
  • Свят

Ревматоидният артрит е често срещано заболяване, което засяга около 17 милиона души по света. То се причинява от имунни клетки, които атакуват ставите и може да доведе до болка, подуване и увреждане на хрущяла и костите. Хората с ревматоиден артрит често развиват остеопороза. Това състояние е по-сериозно и е в резултат на увреждане на костите, причинено от имунни клетки или страничен ефект от някои лекарства.

Изследователи от общата болница Да Чен, Китайския медицински университет и университета Чанг Гунг, използвайки аналитични инструменти и алгоритми, са идентифицирали два гена, свързани с ревматоидния артрит и остеопорозата, които могат да служат като диагностични инструменти и потенциални цели за лечение. И двете заболявания са съсредоточени върху един от ключовите механизми, използвани за поддържане на останалата част от тялото под контрол. Апоптозата или програмираната клетъчна смърт е ключов инструмент, който имунните клетки използват за елиминиране на неправилно функциониращи или ненужни клетки. Имунните клетки по погрешка може да атакуват произволни клетки, често с катастрофални резултати.

„При ревматоиден артрит прекомерната апоптоза на клетките, образуващи костите, допринася за разрушаване и възпаление на ставите“, каза старши автор Хао-Джу Ло. „Същият този процес води до отслабване на костите при остеопороза, подчертавайки необходимостта от лечение на двете състояния, едновременно.“ Поради тяхната централна роля, изследователите са се заели да открият гени, свързани с апоптозата, които са тясно свързани с двете заболявания. Въз основа на голяма база данни от генетична информация, те събраха десетки секвенирани геноми от хора с ревматоиден артрит и остеопороза, за да търсят прилики.

Авторите на изследването планират да използват тези резултати като отправна точка за разработване на нови възможности за лечение на пациенти, страдащи от тези две свързани заболявания. „Планираме да потвърдим тези констатации с експериментални проучвания и да проучим как насочването към тези гени може да подобри резултатите от лечението“, каза Ло. „Бъдещите ни изследвания може също така да включват разработване на персонализирани терапии, използване на изкуствен интелект и машинно обучение, за да се предвиди кои пациенти са изложени на по-висок риск от остеопороза“, заключва той.

 

Източник: La Razon

Споделете:
Предишна публикация: Кои са най-успешните хазартни компании в света

6 ноември, 2024

Следваща публикация: Мълния уби футболист в Перу

6 ноември, 2024

Може да ви хареса също

Последни новини