До миналия век ходенето до тоалетната не e удобството, което повечето европейци познават днес.
Изследователите смятат, че в Римската империя хората са използвали керамични фрагменти, наречени „пессои”, за почистване, въпреки че при продължителна употреба те можели да причинят раздразнение.
Друга алтернатива била гъба, прикрепена към пръчка – идея, която звучи по-приемливо, докато не научим, че гъбата често била за общо ползване.
Съвременните баня с течаща вода, тоалетна с казанче и други удобства са относително ново явление, което се разпространи масово едва през последния век.
Методите за хигиена също са се променили с времето. Първата пакетирана тоалетна хартия е изобретена през 1857 г., но нейната ролкова версия става популярна чак през 1907 г.
Лоша ли е тоалетната хартия за околната среда?
С развитието на масовото потребление и появата на голям брой хигиенни продукти въпросът за екологичното въздействие на тоалетната хартия става все по-актуален.
Изчислено е, че средностатистическият човек в САЩ, Канада и Западна Европа използва между 15 и 25 кг тоалетна хартия годишно.
Според Европейското бюро по околна среда превръщането на дървесината в хартия е замърсяващ процес, а добавянето на аромати в продукта често включва ненужни химикали.
„Хартията за почистване представлява около 10% от световното производство на хартиени продукти, което не е толкова голямо като опаковките, но все пак нараства“ казва Серджо Бафони, старши координатор на кампании по темата за хартията.
Някои от основните производители на тоалетна хартия са критикувани от екоорганизации, че допринасят към обезлесяването, а в някои случаи и за връзки с нарушения на човешките права.
През 2023 г. учени от Университета на Флорида изследвали 21 водещи марки тоалетна хартия от Северна Америка, Западна Европа, Африка, Централна и Южна Америка за наличието на PFAS (пер- и полифлуороалкилни вещества), известни като “вечни химикали”.
„Нашите резултати показват, че тоалетната хартия трябва да се разглежда като потенциално основен източник на PFAS в отпадъчните води.“ заключават учените, макар че признават, че са необходими допълнителни изследвания.
Какви са алтернативите на тоалетната хартия?
В много части на света хората използват бидета или ръчен воден душ за почистване.
Въпреки това, тези методи не са се наложили навсякъде.
Исторически, бидето се е свързвало с проститутки. То се асоциирало с определени сексуални среди, което дало на този иначе изключително практичен уред скандална репутация.
Привържениците на бидетата твърдят, че използването им може значително да намали нуждата от тоалетна хартия, което от своя страна ще намали и водната консумация при производството ѝ.
Тоалетната хартия има и плюсове разбира се. Изследователите отбелязват, че през цялата човешка история недостатъчната хигиена и свързаните с нея бактериални инфекции са убили повече хора, отколкото въоръжените конфликти. В този контекст тоалетната хартия е изиграла важна роля за подобряването на санитарните условия и намаляването на смъртността.
Източник: Euronews