Предназначено е за носими медицински устройства, но би могло да има много повече приложения.
От пейсмейкъри до устройства, които променят електрическите токове и позволяват лечение на епилепсия, носимите устройства революционизираха здравеопазването, помагайки на хората да бъдат в крак с жизненоважни здравни показатели в реално време, като кръвна захар, сърдечен ритъм и модели на съня. Проблемът е, че, за да прилепнат добре към кожата понякога минават часове и освен това много често причиняват сърбеж и дразнене.
За да се предотврати това, екип от учени от Тексаския университет A&M е разработил лепило, което щади кожата. Лепилото е базирано на полиелектролитни комплекси или PEC, лепкави материали на водна основа, които прилепват по-нежно към кожата, в сравнение с традиционните лепила на основата на разтворители. Резултатите са публикувани в Macromolecular Communications.
За разлика от търговските лепила, които могат да причинят обриви, зачервяване и възпаление, тази PEC формула намалява раздразнението и прилепва по-добре, когато е изложена на влага, включително пот.
„Доколкото ни е известно, никой не е използвал PEC като лепило за носими медицински устройства“, обяснява Хайме Грунлан, ръководител на екипа, в изявление. „Успяхме да разработим и патентоваме PEC, който съответства на адхезивната сила на лепилото 3M Tegaderm, без типичното дразнене на кожата.“ Съвременните носими медицински устройства, като например монитори за глюкоза, монитори за сърдечен ритъм и монитори за нарушения на съня, обикновено използват хидрофобни, чувствителни на натиск лепила. Тези лепила обикновено са изработени от акрилати, метакрилати или колофон, които помагат сензорите да бъдат здраво прикрепени към тялото. Въпреки че са ефективни, тези материали съдържат разтворители и могат да раздразнят чувствителната кожа.
Потребителите често съобщават за странични ефекти като сърбеж, обрив и възпаление, особено при продължителна употреба. За разлика от тях, PEC лепилата предлагат алтернатива без обриви. Екипът на Грунлан откри, че естествено срещащото се съдържание на сол в потта може да подобри сцеплението на лепилото с течение на времето, свойство, което прави PEC лепилата особено подходящи за продължителна употреба в реални условия. „Това, което отличава това откритие, е не само комфортът, но и производителността на лепилото“, заключава Грунлан. „Много хора предполагат, че лепилата на водна основа се износват или губят лепкавостта си от влага. В нашия случай потта подобрява адхезията.“
Лепилото се основава на предишно проучване на Грунлан, който разработи едноетапни PEC покрития за огнеупорни обработки върху материали като пяна, плат и дърво. Осъзнавайки, че присъщата лепкавост на PEC може да бъде полезна отвъд индустриалните материали, той и екипът му разшириха подхода си, за да включат биомедицински приложения. Изследването все още е в ранен етап, но екипът вижда голям потенциал за прилагане на PEC лепила към широк спектър от носими биомедицински устройства, особено за пациенти със състояния като диабет, сърдечни проблеми и нарушения на съня, които разчитат на сензори, монтирани на кожата.
Източник: La Razón