Сателитите на Старлинк заслепяват радиотелескопите

Сателитите на Старлинк заслепяват радиотелескопите
  • 23 септември, 2024
  • Свят

Големият брой сателити в орбита около Земята повишава риска от радиосмущения при наблюдения на космоса с радиотелескопи, предупреждават изследователи, а според ново проучване, сателитите на Старлинк, компанията на Илън Мъск за интернет, „потенциално заслепяват радиотелескопите“. Това става чрез вълни, които нямат общо с дейността им, а са своеобразен шум.

Изследователи от Нидерландския институт по радио астрономия провеждат две сесии с наблюдения на този шум с един от най-големите радиотелескопи за ниски честоти в света, LOFAR. Такива устройства засичат радиовълните от различни обекти в космоса, като звезди, галактики или мъглявини.

Тези наблюдения могат да бъдат застрашени от електромагнитната радиация, която идва от големия брой сателити в орбита. С LOFAR изследователите се опитват да засекат тези вълни от сателитите, които са част от различни координирани групи или съзвездия.

„Нашите наблюдения показват, че сателитите Старлинк от второ поколение излъчват по-силни емисии и правят това в по-голям обхват от радиочестоти в сравнение с първото поколение.“ казва Сеес Баса, водещият автор на изследването.

Тези сателити излъчат 32 пъти повече радиация от първото поколение, а електромагнитната радиация от сателитите като цяло е 10 милиона пъти по-ярка от най-слабия сигнал от източниците в космоса.

„Имайки предвид, че Спейкс Екс изстрелва около 40 сателита Старлинк от второ поколение всяка седмица, този проблем ще се засилва.“ казва още той.

Спейс Екс в момента има над 6300 сателита в орбита и планира да удвои този брой, както и подава заявка за разрешение за общо 30 хиляди единици. Според изследователи, компаниите, които ползват тези сателити нямат интерес те да излъчват подобна замърсяваща радиация и трябва да предприемат мерки, за да не заслепяват телескопите и по този начин да затрудняват изследванията на космоса.

Старлинк не са единствените такива сателити, а общо се очаква към края на десетилетието в орбита да има поне 100 000 сателита. Когато те спрат да работят, след наоколо години, ще изгорят в атмосферата, което само по себе си е източник на замърсяване с неизвестни последици.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Започна един от най-популярните фестивали – Октоберфест

23 септември, 2024

Следваща публикация: Тежките метали се свързват с риск от сърдечносъдови заболявания

23 септември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини