Руски фалшиви видеа целят да дискредитират Олимпиадата

Руски фалшиви видеа целят да дискредитират Олимпиадата
  • 4 юни, 2024
  • Свят

Проруските пропагандисти удвояват усилията си да дискредитират Олимпиадата в Париж, както и увеличават опитите да обезсилят подкрепата на Запада за Украйна чрез различни онлайн и офлайн дейности, смятат експерти.

В „документален“ филм, който напада Международния Олимпийски комитет (МОК), гласът на наратора е генериран с ИИ, за да наподобява този на Том Круз.

Това изглежда е част от кампанията за дискредитиране на Олимпиадата.

МОК ограничи участието на руски спортисти в Олимпийските игри заради войната в Украйна, което беше критикувано от Русия неколкократно.

Според Гавин Уайлд, експерт по темата „за разбиращите от технологии пропагандисти, работещи в Русия, алтернативата, срещу която са изправени не е да станат нерелевантни – тя е еднопосочен билет за фронтовата линия.“

Руското посолство във Франция нарече обвиненията „русофобски“ и ги отрече, като призова страната да престане да отправя подобни обвинения.

Във филма “Олимпиада в упадък”, освен фалшивия глас на Том Круз, се ползва и логото на „Нетфликс“ и измислено ревю на „Ню Йорк Таймс“, с цел филмът да се приеме за легитимен.

Руските пропагандисти започват да пускат и фалшиви истории, според които парижани купуват застраховки за имущество, защото се страхуват от тероризъм около Олимпиадата, както и фалшиви изявления в пресата, предполагаемо дадени от ЦРУ и Френското разузнаване, в които се предупреждава за тероризъм.

В събота, френската полиция откри близо до Айфеловата кула пет празни ковчега, покрити с френския флаг, на които пише „Френски войници в Украйна“ като полицията смята, че това е част от същата кампания на Русия.

В последните дни, в социалните медии се появи и сглобено видео изявление на Матю Милър, говорител на държавния департамент на САЩ, който коментира употребата на оръжия от страна на Украйна. Във видеото той носи две различни вратовръзки.

Такива видеа, макар очевидно фалшиви, показват това, за което предупреждаваха експерти още преди години – използването на ИИ за подсилване на ефекта на дезинформацията.

Независимо, че фалшивите материали по-често се разпознават като такива, постоянното циркулиране на фейк новини, последвано от тяхното опровергаване, създава повече скептицизъм у хората относно всичко, което виждат онлайн.

С наближаването на Олимпиадата, МОК става логична цел, защото забрани на руските атлети да се състезават под националния си флаг или ако подкрепят публично или са свързани с договори с войната в Украйна. Експерти смятат, че предстоят по-сериозни атаки, с които да се навреди както на репутацията на Франция, така и на подкрепата на Запада за Украйна.

Източник: CNN

Споделете:
Предишна публикация: Над 1000 души почетоха убита украинска журналистка-доброволец на фронта

4 юни, 2024

Следваща публикация: Как интернет пристрастяването вреди на мозъка

4 юни, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини