Румъния с мащабен проект за опазване на Дунав

Румъния с мащабен проект за опазване на Дунав
  • 30 септември, 2024
  • Свят

Международен мултидисциплинарен проект, осъществяван от Румъния цели опазване на водите на Дунав и екосистемите по реката.

Дунав е най-дългата река в Европейския съюз, която тече през 10 държави. Опазването на водите и екосистемите на реката от влиянието на човешките дейности е мисията на нов мащабен проект, наречен REXDAN, който ще се фокусира както по поречието на Дунав, така и в черноморската зона, където реката се влива.

Дунав е важен икономически път за Европа, естествена географска граница и дом на над 2000 растителни и 5000 животински вида.

„Изследваме качеството на атмосферата до 15 километра разстояние; изследваме качеството на водата, на биотата, което значи всички живи организми, от микроскопичните до големите животни. Искаме да знаем какво става там, какви са опасностите за екосистема.“ се казва в обяснение относно дейностите по този проект.

Замърсяването на реката сега ще има влияние върху здравето на хората за години напред, смятат експертите.

Делтата на Дунав е биосферен разерват, а климатичните промени и човешката дейност имат влияние върху състоянието на водите, седиментите и всички организми. Така проектът събира екип от изследователи от различни области, които да изследват различни аспекти от реката и да създадат аналитична рамка, която да с ползва от законодателите.

Според проучванията, Дунав носи в морето около 50 тона микропластмаса годишно, която е транспортен вектор за други замърсители, като метали, фармацевтични компоненти, пестициди и други патогени.

Бюджетът на проекта е над 19 милиона евро, от които 85 % са европейско финансиране, а останалите са национално финансиране от Румъния.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Уредите изхвърлени за скрап съдържат благородни метали и струват много

30 септември, 2024

Следваща публикация: Връх Еверест е с 50 метра по-висок, отколкото трябва да бъде

30 септември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини