Изследването на Канадския Университет е проведено в 20 държави обяснява какви ще са последствията ако спите по-малко от необходимото.
„За да заспите, тялото ви трябва да се охлади. Това се случва, защото когато е тъмно, се отделя вид хормон, наречен мелатонин. Ако има включени екрани, този хормон не се отделя и не се охлаждате. Това ви пречи да заспите, обяснява известният невролог Начо Роура, специалист по съня. Достатъчният сън и правилното количество сън са ключови за поддържането на добро здраве.
Традиционно винаги се е казвало, че идеалният сън е осем часа на ден. Проучване на Университета на Британска Колумбия в Канада, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) и споделено от Europa Press, обаче оспорва общоприетото схващане, че всеки се нуждае от подобно количество сън, за да поддържа добро здравословно състояние.
Изследването посочва, че оптималният брой часове сън за добро здраве варира в различните страни. „Въпреки общоприетия съвет за осемчасов сън, нашите открития показват, че препоръките за сън трябва да бъдат съобразени с културните норми“, каза Стивън Хайне, професор в Университета на Британска Колумбия и водещ автор на изследването. Изследването се основава на факта, че средното време за сън варира значително в различните страни, което те успяха да потвърдят. Например, средната стойност в Япония е шест часа и 18 минути, докато във Франция е седем часа и 52 минути, а в Канада седем часа и 27 минути. Следователно, според това проучване, няма установен оптимален брой часове сън в световен мащаб. Всичко зависи от местоположението.
Как е проведено проучването?
Въз основа на това, експертите проучиха дали населението на страни с по-кратка продължителност на съня има по-лошо здраве. За целта те анализираха данни от 14 предишни проучвания и установиха, че часовете сън не са свързани с националното здраве. След това събраха данни за продължителността на съня и здравето от 4933 души от 20 страни. С всички тези данни изследването показа, че хората от страни, където средният сън е по-кратък, не страдат от повече негативни последици за здравето от тези, където по-дългият сън е по-често срещан. Обратно, тези от страните, където по-дългият сън е по-често срещан, също не се представят по-добре по отношение на здравните резултати.
Във връзка с това, хората, живеещи в страни с относително кратка продължителност на съня, не са имали по-кратка продължителност на живота или по-високи нива на сърдечни заболявания или диабет, но са имали по-ниски нива на затлъстяване в сравнение с хората в страни с относително дълга продължителност на съня.
Освен това, проучването отбелязва, че оптималната продължителност на съня варира в различните култури и че хората, чиято продължителност на съня е по-близка до техните културни идеали, независимо дали спят повече или по-малко, се радват на по-добро здраве. По този начин изследването подчертава важността на отчитането на културния контекст при формулирането на препоръки за сън, за да се насърчат по-добрите здравни резултати.