Приключиха изслушванията по най-важното дело за климата

Приключиха изслушванията по най-важното дело за климата
  • 13 декември, 2024
  • Свят

Вануату и други уязвими държави дадоха пламенни свидетелства – подкрепени от няколко европейски съюзници. Сега те чакат становището на Световния съд.

Историческите изслушвания по дело, което цели да установи климатичните отговорности на държавите, приключиха в Хага след двуседмични изслушвания. Съдиите от Международния съд (ICJ) изслушаха над 100 държави и организации между 2 и 13 декември – най-мащабният случай по отношение на участие.

В основата на делото е опитът на уязвимите държави да създадат по-строга рамка за отговорност, която да зададе ясни международни правни задължения за действия срещу климатичните промени. Вануату, малка тихоокеанска островна държава, оглави усилията за получаване на консултативно становище от Международния съд, което се очаква през 2025 г.

Арнолд Киел Лофман, главен прокурор на Вануату, заяви: „Делото подчерта убедителна правна позиция, ръководена от Глобалния юг. Ние заявихме, че международните екологични закони и основните човешки права са приложими задължения, които не могат да бъдат изключени от отговорностите на държавите по въпросите на климатичните промени.“

Основните въпроси пред съда са два: какви са задълженията на държавите за опазване на климата и какви са правните последици, когато техните действия или бездействия причиняват значителна вреда. Разделението между развити и развиващи се държави е ясно, като последните настояват за по-голяма отговорност, надхвърляща настоящите рамки като Парижкото споразумение.

Островните държави, като Тувалу, подчертаха заплахата от надигащите се морски нива, която застрашава тяхното съществуване, и настояха за създаването на по-добре развита правна система. Замбия и други африкански държави изтъкнаха, че икономическите кризи пречат на инвестициите в адаптация и смекчаване на вредите от климата.

Европейски държави като Франция, Испания и Португалия подкрепиха делото, признавайки значението на правните мерки за климатична справедливост. В същото време Обединеното кралство и Германия критикуваха по-амбициозните предложения, заявявайки, че Парижкото споразумение е достатъчно.

Становището на съда няма да бъде юридически обвързващо, но ще има сериозно политическо и правно значение. Очаква се то да повлияе на климатичните дела по света, включително тези, в които малки островни държави търсят компенсации за исторически климатични щети.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: 3 чифта сребърни обеци, които да добавите в колекцията си преди Коледа

13 декември, 2024

Следваща публикация: Колко от експонатите в Британския музей са британски

13 декември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини