Ползите от 4-дневната работна седмица

Ползите от 4-дневната работна седмица
  • 27 септември, 2024
  • Свят

Компании навсякъде по света тестват варианта с 4-денвна работна седмица с цел да намалят професионалното прегаряне, да задържат най-талантливите си служители и да постигнат по-добър баланс между работа и личен живот.

Според Дейл Уелихан, директор на организацията 4 Day Week Global, която се занимава с това да обучава компаниите как да преминат към по-кратко работно време без от това да страда продуктивността, трендът става все по-популярен в Австралия и Европа. Наскоро и Япония започва кампания за насърчаване на работодателите към такава промяна.

В САЩ тенденцията набира скорост по-бавно, но и там има развитие в последните години. Уелихан разказва за това пред Асошиейтед прес.

Той казва, че има много доказателства, според които е нужно да се промени фундаментално работната седмица. Компаниите имат проблеми с професионалното прегаряне, с набирането на персонал и с неговото задържане. Навсякъде има повишени нива на стрес и сблъсък между личния и професионалния живот.

От друга страна, много хора, които успяват да работят повече часове получават и съответното възнаграждение, което допринася за неравенството в обществата. Не на последно място, смята той, здравето се оказва пожертвано заради работата, поради негативното влияние на високите нива на стрес върху тялото.

40-часовата работна седмица, която е приета в повечето развити страни не отговоря на реалността на 21 век. Например, в прединдустриалната епоха, нашите прародители са работели по 7 дни в седмицата и по повече часове на ден, а в най-добрия случай са почивали в неделя. С напредъка на индустриалната революция и разделението на труда, работата става по-специфична и изисква по-малко физическо усилие, така че възниква и нуждата от намаляване на работното време, особено в някои браншове. В света на 20 век, голяма част от най-тежката работа вече не се върши на ръка, а заедно с натиска от страна на професионални синдикати за по-добри условия на труд, постепенно работното време се свежда до 40 или 48 часа, което обезпечава тогавашните нужди.

Днес обаче нещата продължават да се променят в сравнение с 20 век. Голяма част от работата ни сега е свързана с умствен труд, а това предполага, че се изморяваме по друг начин и ако 40 или 48 часовата седмица е адаптирана за комбинация от физически и интелектуален труд, днес 8 часа на ден в офиса представляват много по-различно предизвикателство и резултатите са очевидни. Освен това всички сме наясно колко от осемте часа на ден прекарваме, реално работейки.

Според Уелихан намаляването на тези часове води до увеличаване на продуктивността, защото хората имат повече време да си почиват и се връщат към служебните си задължения с повече ентусиазъм и по-малко стрес.

Така е възможно да се запази 100 % от продуктивността, която да се заплаща на 100 % , но да включва 80 % от времето. Как обаче да се свърши същото за по-малко време? Според 4 Day Week Global, това става, като се промени фокусът и вече не се мери колко време е нужно да се свърши нещо, а какъв резултат трябва да се постигне, за да се развива компанията.

Друг аспект, който си заслужава да се проследи са служителите на непълно време. Според проучванията, много от тях успяват да вършат същата работа както колегите си на пълно работно време. Получавайки по-малко заплащане, те не успяват да се издържат и или трябва да работят допълнително, като така достигнат до 40-чаова седмица, или половинките им трябва да компенсират с повече часове, което пък допринася за конфликта между работно и свободно време.

Прилагането на 4-дневна работна седмица едва ли е възможно във всички сфери, но преосмислянето на целия работен процес в контекста на 21 век, новите технологии и промените в начина на живот е наложително и вече се случва.

Източник: AP News

Споделете:
Предишна публикация: Защо пубертетът започва все по-рано в Европа

27 септември, 2024

Следваща публикация: Уредите изхвърлени за скрап съдържат благородни метали и струват много

27 септември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини