Първите топлокръвни динозаври

Първите топлокръвни динозаври
  • 7 август, 2024
  • Свят

Съвременните наследници на динозаврите, птиците, са топлокръвни животни, тоест температурата им не зависи от средата, какъвто е случаят в влечугите. Въпросът кога динозаврите са станали топлокръвни и дали не са били такива по принцип, вълнува научната общност от отдавна, а ново изследване ни приближава до отговора.

Макар да приличат на влечуги, проучвания от последните 3 десетилетия показват, че поне някои от динозавърските видове са имали способност да регулират сами вътрешната си температура.

За разлика от вида им обаче, който можем да определим по фосилните останки сравнително лесно, разкриването на информация за метаболизма им е по-трудно.

Сега, ново изследване предполага, че трите основни групи динозаври, които познаваме, са се адаптирали различно към промените в температурата, а механизмът за поддържане на собствена температура еволюира някъде в ранна Юра или преди около180 милиона години.

Новото проучване се основава на над 1000 фосила и палеоклиматични данни и отчита разпространението на различните групи динозаври от началото на тяхното развитие, преди около 235 милиона години, до техния край преди около 66 милиона години.

Две от трите групи, месоядните тераподи, към които спада любимецът на всички, Т. рекс, както и растителноядните орнитишиани, сред които са  трицератопс и стегозавър, са живели в по-студени климати през ранна Юра. Те са имали ендотермия или способност да поддържат вътрешната си температура.

Тераподите и орнитишианите живеят в райони с различни температурни условия и са силно адаптивни. Последни изследвания показват, че дори в Арктика е имало динозаври, които живеят там целогодишно.

Третата група, сауроподите или растителноядните гиганти, са живели в по-ниските ширини, като досега се смяташе, че това е така заради повечето храна там, имайки предвид размерите им. Такива са например бронтозаврите и диплодокуса. Според изследването, те са се придържали към по-еднакви климатични условия.

Това са най-големите сухоземни животни, живели някога на Земята и вероятно са били студенокръвни, за да се предпазят от прегряване, а и защото топлокръвните животни са по-активни, тоест имат нужда от повече храна, което е трудно постижимо с такива размери.

Друго проучване сочи, че първите динозаври са били по-скоро студенокръвни, след което промени в климата преди около 180 милиона годни водят до адаптация и така повечето динозаври стават топлокръвни, а само тези, които обитават стабилната температурна среда в и около тропиците остават студенокръвни. По-късно, част от топлокръвните се превръщат в птици, а гигантите измират и оставят на човечеството мистерия, която се разплита все повече, макар да има още неизвестни.

Източник: CNN

 

Споделете:
Предишна публикация: Руски трансджендър политик се отказа да си връща рождения пол

7 август, 2024

Следваща публикация: 30 тона неизядена храна от Олимпиадата е преразпределена

7 август, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини