Животновъдите в Дания ще трябва да плащат годишна такса от около 100 долара на глава добитък, за да компенсират за емисиите парникови газове, които животните отделят. Това става след като коалиционното правителство се съгласи на споразумение, с което се въвежда първата в света такса въглеродни емисии върху земеделието. Тя ще започне да се прилага през 2030 г. и ще нараства до 2035 г.
Дания е износител на млечни продукти и свинско месо, а най-много емисии в страната се отделят от сектор земеделие. В споразумението се включват още и инвестиции на стойност 3.7 милиарда долара в мерки, свързани със залесяване и възстановяване на влажни зони.
„С днешното споразумение инвестираме милиарди в най-голямата трансформация на датския ландшафт в съвремието.“ каза външния министър Ларс Локе Размусен. „В същото време, ние ще бъдем първата държава в света с въглеродна такса върху земеделието.“
Като цяло, споразумението се приема добре от по-голям част от индустрията, но някои животновъди са недоволни. Тази стъпка идва само месеци след фермерските протести из цяла Европа, сред основните теми на които беше как изискванията за опазване на околната среда допълнително затрудняват ситуацията на фермерите.
Глобалното производство на храна генерира около една трета от парниковите газове в света. Животновъдството, като част от сектора отговоря за над 12 % от световните емисии.
Новата такса ще означава около 43 долара за тон еквивалентни въглеродни емисии. Това са всички емисии, приравнени по принос към глобалното затопляне с въглероден диоксид. До 2035 г. страната предвижда таксата да нарасне до 107 долара за тон. Предвижда се данъчно облекчение на до 60 % от тази сума, така че реално животновъдите ще плащат по-малко.
Средно датските крави отделят около 5.6 тона еквивалентни емисии на година, така че с данъчните облекчения, ще се плащат по около 96 долара на глава добитък годишно, като тази стойност ще нарасне до 274 долара през 2035 г.
Целта на таксата е секторът да се стимулира да търси решения за намаляване на емисиите, например чрез промяна в храната на животните.
Според някои фермери, това е „страшен експеримент“, който няма да реши проблема с преминаването към по-„зелени“ практики.
Според други представители на индустрията, мярката е положителна, но трябва да се прилага по-облекчено спрямо фермери, които вече вършат всичко възможно, за да намалят емисиите, тъй като самата такса е базирана на нивото емисии.
Източник: CNN