Изследователи откриха, че медикамент, обикновено предписван за редки заболявания, може да направи човешката кръв смъртоносна за комарите, предлагайки потенциален нов подход за ограничаване на болести като малария.
Те експериментирали с лекарството нитизинон, което обикновено се изписва на хора с редки наследствени заболявания, при които организмът не може да разгражда напълно определени аминокиселини. Медикаментът действа чрез блокиране на ензим, което предотвратява натрупването на вредни странични продукти в човешкото тяло.
Когато комари поемат кръв, съдържаща нитизинон, лекарството блокира същия ензим и в техния организъм, възпрепятствайки правилното храносмилане на кръвта, което води до бързата им смърт, показват резултатите от изследването.
„Един от начините за спиране на разпространението на болести, пренасяни от насекоми, е да направим кръвта на животни и хора токсична за тези кръвосмучещи насекоми“, заяви в изявление Лий Р. Хейнс, съавтор на проучването.
„Нашите открития показват, че използването на нитизинон може да бъде обещаващ нов допълнителен инструмент за контрол на болести, пренасяни от насекоми, като малария“, добавя той.
Друг използван метод е прилагането на ивермектин, който убива паразити. Въпреки това, честата му употреба може да доведе до резистентност и да бъде токсична за околната среда.
„Ефективността на нитизинон беше впечатляваща“, заяви проф. Алваро Акоста Серано, професор по биологични науки и съавтор на изследването.
„Той има много по-дълъг полуживот в човешката кръв в сравнение с ивермектин, което означава, че неговото действие остава активно в тялото значително по-дълго. Това е от съществено значение при практическо приложение заради съображения за безопасност и икономия“, добави той.
Нитизинон успял да убие комари от всички възрастови групи, включително по-старите, които най-вероятно пренасят малария. Също така, той бил ефективен срещу комари, устойчиви на инсектициди.
„В бъдеще може да бъде полезно да се редуват нитизинон и ивермектин при контрол на популацията на комари“, казва Хейнс.
Болестите, пренасяни от комари, включват малария, денга, Западнонилска треска, чикунгуня и жълта треска.
Те представляват нарастваща заплаха за човешкото здраве в Европа, като климатичните промени създават по-благоприятни условия за инвазивни видове комари, въпреки че маларията е изкоренена от континента от няколко десетилетия.
Източник: Euronews