Обемът на пластмасовите отпадъци в региона надвишава този на живите организми, което застрашава екосистемата.
Разложените пластмасови отпадъци, изхвърлени по света преди десетилетия, се натрупват и увеличават върху плаващ остров от боклук, растящ в северната част на Тихия океан.
Проучване, публикувано в списанието Environmental Research Letters, разкрива, че едносантиметровите пластмасови фрагменти се увеличават много по-бързо от по-големите плаващи пластмаси отломки, заплашвайки местната екосистема и потенциално глобалния въглероден цикъл, съобщава Ep.
Изследването, което се основава на систематични проучвания на боклука в северната част на Тихия океан, проведени между 2015 и 2022 г. от организацията с нестопанска цел The Ocean Cleanup, установи неочаквано увеличение на масовата концентрация на пластмасови фрагменти, които вероятно са нови за региона.
Изследователите предполагат, че тези фрагменти от разложени, стари пластмасови отпадъци, изхвърлени по целия свят, преди може би десетилетия сега се натрупват и нарастват неконтролируемо в този отдалечен регион на Тихия океан. Проучването изследва 917 проби от тралове с устройства, подобни на манта, 162 проби от тралове с мега-тралови устройства, 74 въздушни проучвания и 40 извличания от системи за почистване от 50 отделни експедиции между 2015 и 2022 г.
Резултатите:
– Пластмасовите фрагменти са се увеличили от 2,9 кг на квадратен километър до 14,2 кг на квадратен километър, за 7 години.
– Между 74% и 96% от това увеличение може да произхожда от чуждестранни източници.
– Горещите точки с малки отпадъци се увеличават, в концентрация от 1 милион на квадратен километър през 2015 г., до над 10 милиона на квадратен километър през 2022 г.
Средният брой на всеки клас размер на плаваща пластмаса се е увеличил значително: микропластмасите (0,5 mm-5 mm) са се увеличили от 960 000 на 1 500 000 елемента. Мезопластика (5 mm-50 mm) се увеличава от 34 000 на 235 000 артикула. А макропластмасите (50 mm-500 mm) са се увеличили от 800 на 1800 елемента на квадратен километър.
Обемът на пластмасовите отпадъци в региона надвишава този на живите организми, заплашвайки екосистемата не само чрез поглъщане на пластмаса или заплитане от морските животни, но и потенциално засягащ глобалния въглероден цикъл. Планктонът е най- засегнат от наличието на плаваща микропластмаса. Поради увеличаването на плаващите пластмаси, ендемичните морски животни сега са в пряка конкуренция с нови видове, които са колонизирали пластмасови отпадъци и са се преместили в тази отдалечена част на океана.
Лоран Лебретон, водещ автор на доклада, казва: „Експоненциалното увеличение на пластмасовите фрагменти, наблюдавано в нашите теренни проучвания, е пряка последица от десетилетия на неадекватно управление на пластмасовите отпадъци, което води до безмилостно натрупване на пластмаси в морската среда. Това замърсяване причинява вреда на морския живот с въздействия, които едва сега започваме да разбираме напълно. Нашите открития трябва да послужат като спешен призив за действие за политиците, участващи в преговорите за глобален договор, за прекратяване на пластмасовото замърсяване. Сега, повече от всякога, решителната и обединена глобална намеса е от съществено значение.“
Изследователите подчертават, че докато страните дават приоритет на предотвратяването на замърсяването с пластмаса нагоре по течението, прихващането и отстраняването на пластмаси, които вече присъстват в глобалната морска среда, е от съществено значение за спешно смекчаване на генерирането на все по-малки пластмасови фрагменти в океана, през следващите десетилетия.
Източник: LA RAZON