Археолози от Британския музей и Ирак откриха над 200 глинени клинописни плочки на повече от 4000 години в Гирсу, хвърляйки светлина върху сложната бюрокрация на най-ранната известна империя в света.
Откритие в южен Ирак ни предоставя рядък поглед към света на древната бюрокрация. Изследователи от Британския музей и иракски археолози разкриха над 200 клинописни плочки и 60 печата, които съдържат подробни записи от времето на ранната Акадска империя.
Тези 4000-годишни плочки разкриват всичко – от ежедневни операции до важни събития: дажби от ечемик, сделки с добитък, и дори смъртта на овца в отдалечена част на империята.
„Това са електронните таблици на империята – първото материално доказателство за първата империя в света,“ казва Себастиен Рей, куратор за Древна Месопотамия в Британския музей и директор на проекта „Гирсу“.
За онези, които смятат, че бюрокрацията е модерно изобретение, Рей подчертава влечението на Акадската империя към административен контрол:
„Те записват абсолютно всичко… Обсебени са от бюрокрацията.“
Това съкровище от административни документи, датирани от Акадския период (около 2300–2150 г. пр.н.е.), представлява първото конкретно доказателство за функционирането на империята на цар Саргон – първата известна империя в историята на човечеството.
Рей обяснява, че плочките са били съхранявани в държавен архив и съдържат изключително подробна информация за вътрешната организация на империята.
„Това са първите материални доказателства за това как реално е функционирала империята.“
Откритията също така разкриват, че жените са играли важна роля в тази ранна империя. Рей отбелязва, че въпреки патрилинейната структура на обществото, жените са заемали значими постове в държавата, включително като върховни жрици – нещо необичайно за времето.
„Жените са заемали важни длъжности в държавната структура. Имаме върховни жрици, например, въпреки че обществото е било водено основно от мъже. Но ролята на жената е била по-висока в сравнение с много други общества, и това е неоспоримо според наличните доказателства,“ споделя той.
Плочките, част от проекта „Гирсу“ – съвместна инициатива между Британския музей и Държавния съвет за антики на Ирак – ще бъдат съхранявани в Националния музей на Ирак в Багдад, където ще продължат да бъдат изследвани.
Източник: Euronews