Нова бомба със закъснител, този път живачна, се крие под топящия се пермафрост. Това е замръзналата почва в северните ширини, а под влияние на глобалното затопляне, тези почви се топят все повече и всичко, което е замръзнало в тях ще бъде освободено. Както е известно, някои от нещата са опасни.
Живакът, който се отделя при разтопяването на почвите, въпреки че е токсичен, е в много малки количества, но с течение на времето ще започне да се натрупва по хранителната верига и може да стане заплаха за животните, а и за хората.
Нов проучване разглежда проблема в детайли.
Поради атмосферната циркулация, освободените във въздуха замърсители или поне част от тях се пренасят в малките ширини, тоест на север в северното полукълбо. Така, живакът се акумулира от растенията там, като след тяхната смърт остават в почвата. Почват там е замръзнала през цялата година, като постепенно, с течение на хиляди години, се натрупва значително количество живак, който не участва повече в кръговрата на веществата.
Когато започне топенето на тези почви, той се освобождава. Сега, Арктика се затопля 4 пъти по-бързо от останалата част на света и така живакът вече може да се върне обратно в кръговрата на веществата.
Според изследването, той може да се превърне в заплаха за над 5 милиона души, които живеят в района на Арктика и над 3 милиона души, които живеят в райони, където до 2050 г. няма да има пермафрост.
Рискът от консумация на живак чрез питейната вода е минимален и всички хора консумираме малки количества през целия си живот, но те не са достатъчно, за да ни навредят. При освобождаване на големи количества, които могат да се пренесат от реките и по-далеч, опасността нараства, а разбирането ни за процеса е ключово за опазване на крехката, но значима екосистема в Арктика, както и здравето на хората там.
Проучването търси начини да измери по-точно наличното количество живак, като анализира седименти в речните корита и пясъчни коси, както и проби от по-дълбоки почвени слоеве. То установява, че нивата на токсичния метал съвпадат с по-високите прогнозни количества от предишни проучвания. Анализите се допълват със сателитни данни за промените по течението на река Юкон, с цел да се прогнозира как ще се движат концентрациите на живак в почвата в следващото десетилетие. Установено е, че в различните почви, количествата акумулиран живак са различни, така че и това трябва да се отчита при оценка на рисковете.
Източник: Euronews