Най-малката суверенна държава в света

Най-малката суверенна държава в света
  • 19 март, 2025
  • Свят

Разположено е в Северно море и обхваща площ от 550 квадратни метра

През цялата история понятието „държава“ е формирало голямо разнообразие от нации, от велики световни сили до малки територии, които изглежда се противопоставят на нормите на географията и международната политика.

Сред последните са така наречените микронации, модели на държави, които по различни причини поддържат формална независимост или имат определен статут в рамките на международната общност. Това явление е по-често срещано, от колкото си мислим. Има няколко микродържави и автономни територии, разпръснати по целия свят.

Въпреки че много от тези територии не са признати от всички страни, нито са членове на международни организации като ООН, те имат своя собствена идентичност и политическа структура, които им предоставят символично или функционално признание. Сред най-известните са Ватикана, Монако и Сан Марино.

Крепост с площ от 550 квадратни метра

Повечето от тези територии имат малко население, ограничена икономика и често сложна история. Въпреки това, не всички страни джуджета се вписват в границите на традиционното международно признание. Такъв е случаят с Княжество Сийланд. Крепост от 550 квадратни метра, разположена в Северно море, малко над 11 километра от бреговете на Обединеното кралство. Тази „територия“ се състои от две бетонни кули, свързани с желязна платформа и се обявява за най-малката суверенна държава в света, въпреки че няма международно признание. Неговите уникални характеристики включват конституция, правителство, постоянно население, определено пространство и дори национален химн, валута и паспорт.

Според официалния уебсайт на острова, платформата, върху която стои тази уникална нация, е построена от британското правителство в международни води по време на Втората световна война, за да защитава бреговете си от евентуална немска атака. Там са били разположени морски пехотинци, но са изоставили мястото след края на войната. Кулата Roughts не е била разрушена, по време на войната, което заедно с други фактори й придава правна уникалност, превръщайки я в ненационална територия.

Княжество Сийленд

Едва през 1966 г. Рой Бейтс, командир на британската армия, окупира платформата, следвайки съвета на своите адвокати да я обяви за независима държава, основана на принципа на „ius gentium“ (закон на нациите) над част от света, която е „terra nullius“ (ничия земя). Така на 2 септември 1967 г., придружен от семейството и приятелите си, Бейтс провъзгласява Княжество Сийленд.

Съществуването на княжеството беше многократно поставяно под въпрос от британските власти, които не искаха да позволят съществуването на тази нова нация. Това доведе до сблъсъци между жителите на крепостта и представители на властта, но Сийленд излезе победител, тъй като през 1968 г. съдът призна, че княжеството не е на територията на Обединеното кралство.

Днес Сийленд остава международно непризната територия, но продължава да се управлява от семейство Бейтс. Въпреки че е изправен пред правни и политически предизвикателства, тази територия продължава да съществува като любопитна аномалия на световната карта.

 

Източник: LA RAZON

Споделете:
Предишна публикация: Японска компания иска да принтира жп гара

19 март, 2025

Следваща публикация: Как влошеният климат влияе на психичното здраве

19 март, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини