Ново изследване върху морските горещи вълни, осъществено от Кипър, напомня, че те са значима заплаха за екосистемите и не трябва да се подценяват.
Топлите морета са синоним на нещо хубаво, а особено по време на ваканция, обичаме водата да е „чай“. Твърде високата температура обаче заплашва същестуването на самата екосистема. Под влияние на глобалното затопляне океаните се затоплят все повече и не е ясно дали можем да направим нещо за да намалим щетите от това.
„Сега, с увеличаващите се температури виждаме все повече видове, които успяват да минат Суецкия канал и си намират тук подходящи условия за живот. В много случаи, тези нови видове се справят по-добре от местните, изместват ги и причиняват проблеми.“ казва Луис Хаджиоану, един от авторите на изследването. Изследователите в Кипър следят повишаващите се морски температури повече от десетилетие със специални подводни сензори.
Според записите, водите край Кипър се затоплят целогодишно, като най-осезаемо е това в по-плитките места, а там животът зависи от коралите, които са известни с ниската си толерантност към промяна в температурата.
Ситуацията в Кипър разкрива и глобалния тренд – навсякъде по света морските горещи вълни зачестяват и са пряк резултат от енергийният баланс на планетата – парниковите газове в атмосферата задържат много повече от топлината и причиняват глобално затопляне, включително и на океана.
Морските горещи вълни са свързани с тези в атмосферата, като по термодинамични причини топлината от въздуха преминава в океана. Според последния доклад на Междуправителствения панел по климатичните промени, морските горещи вълни зачестяват и се интензифицират.
Според изследователите в Кипър, те се разпространяват като горски пожар, може да продължат седмици, дори месеци и заплашват екосистемите, което ще повлияе директно върху риболова, аквакултурите и туризма.
В Средиземно море, повърхностната температура на водата се повишава постоянно от 80-те години на 20 век насам и няма изгледи, че увеличението ще спре. То е и най-засегнатото море в Европа, но всички останали морета изпитват повишени температури.
През 2021 г. 60 % от океанската повърхност е изпитала поне една гореща вълна, а през април 2023 г., глобалната средна повърхностна температура на водата достига до рекордните 21.1 градуса.
По-топлата вода допринася за миграция на животни, намален улов, повече бури, по-малко кислород във водата и масови измирания.
Ясно е, че след 10 години океаните няма да изглеждат както днес, смятат изследователите, но в същото време е нужно да се опитаме да спасим ключови видове като коралите, за да опазим донякъде морските екосистеми. За съжаление, се очаква много видове да изчезнат поради повишението на температурата, а все още не сме напълно наясно с всичките последици от горещите вълни.
Източник: Euronews