Мъжки октопод трови женската, за да не го изяде при оплождане

Мъжки октопод трови женската, за да не го изяде при оплождане
  • 13 март, 2025
  • Свят

Сините ивичести октоподи са едни от най-опасните животни в морето поради силно токсичната си отрова. Според Австралийския музей няколко души в Австралия са починали след ухапване от тях.

За първи път обаче учените откриват доказателства, че невротоксин се използва не за лов или защита, а по време на чифтосване, казва морският биолог Чунг.

Сексуалният канибализъм е често срещан сред главоногите, включително октоподите, както и при други животни като паяци и богомолки.

Чунг обяснява, че изяждането на партньора помага на женските октоподи да натрупат достатъчно енергия за създаване и инкубиране на яйца, като мъжките често служат като „последна закуска“.

Докато други видове октоподи са еволюирали с по-дълги репродуктивни ръце, които им позволяват да се държат на безопасно разстояние по време на копулация, сините ивичести октоподи имат сравнително къса такава, което налага по-близък контакт, казва Чунг.

За да разбере повече за процеса, ученият записал чифтосването на тези октоподи.

„Те имат много странно поведение при чифтосване“, казва Чунг. Мъжките се приближават към женските отзад и се опитват да ги ухапят на специфично място, което инжектира токсина TTX директно в аортата им.

Използвайки специален обектив за близък план, Чунг забелязал, че след ухапването женската изпада в парализа и спира да диша за около час, което дава на мъжкия достатъчно време да се чифтоса безопасно.

 

След известно време женската се събужда, като нито една от наблюдаваните по време на проучването не е починала в резултат на интоксикацията. Това предполага, че женските са развили известна устойчивост на токсина.

Но защо след това женската не изяжда мъжкия?

„Когато тя се събуди, все още е доста слаба“, обяснява Чунг.

Според него този процес е „надпревара във въоръжаването между половете“, като това поведение показва как сините ивичести октоподи са намерили начин да предадат гените си на следващото поколение.

„Това е вид механизъм за оцеляване“, допълва той.

С помощта на ЯМР скенер Чунг изследвал мозъка и вътрешните органи на октоподите и установил, че мъжките имат по-големи отровни жлези от женските, въпреки че са по-дребни на размер.

Следващата стъпка в изследването му е да разбере дали мозъците на мъжките и женските са еволюирали по различен начин заради този механизъм.

Източник: CNN

Споделете:
Предишна публикация: Анексин А8: Протеинът предотвратяващ възпалението на артериите

13 март, 2025

Следваща публикация: Дервишите и тайната на техния танц

13 март, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини