Чаша кафе скоро може да струва много повече от сега, поради регулацията на ЕС, касаеща обезлесяването, смята Джузепе Лаваца, директор на едноименната компания за кафе.
В ЕС е в сила регулация, касаеща обезлесяването, според която се ограничава или забранява вноса на продукти, които са отгледани върху земя, която е била гора до скоро, а производителите трябва да докажат, че не отглеждат продукцията си върху такава земя, ако искат да продават в ЕС. Така може да се окаже, че фермерите, които отглеждат кафе, няма да могат да продават продукта си в ЕС.
Целта на тази регулация разбира се не е да изкара от бизнеса фермери, а да опазва горите, които се изсичат с цел превръщането им в земеделски площи както и свързаните с тях общности. Според някои критици обаче, регулацията е зле написана и някъде изобщо не може да се прилага.
Например според новите правила, производителите на кафе ще трябва да включват фермата си в дигитална карта, създадена чрез сателитни наблюдения и ясно да обозначат границите на земята си, за да се провери дали там е имало гора доскоро.
За някои фермери обаче, това ще изисква технически средства, ресурс и експертиза, които те просто нямат.
В интервю, директорът на „Лаваца“ казва, че това ще е „ужасно“ за бизнеса.
„Въвеждането на огромен лимитиращ фактор ще има силно влияние върху пазара.“ смята той.
„Помислете за фермерите от Централна Америка, мисля, че много малко от тях имат готовност да спазят регулацията.“
Границите на земите не са ясно обозначени дори за самите фермери, а ситуацията на много места е такава от поколения, така че те просто няма да могат да предоставят такава информация.
Регулацията засяга и вносителите на кафе, като те ще трябва да осъществяват независими проверки на своите партньори-производители. Това ще оскъпи сделките, както и ще изисква повече време, като може да предизвика някои от преработвателите да преместят бизнеса си извън ЕС.
Цената на кафето се влияе от повече от един фактор, което включва природни фактори, като сушата, както и геополитически такива, например кризата в Червено море, която също забавя доставките и увелича цената на крайния продукт.
Според регулацията на ЕС, която е в сила от юни 2023 г., производителите не само на кафе, а и на други продукти, например какао, соя, палмово масло, гума и различните им производни, трябва да докажат, че продуктите им не са отглеждани върху земя, която е била гора преди 2020 г.
Според Европейската комисия, регулацията няма да окаже толкова силно влияние върху фермерите.
Източник: Euronews