От годни западни разузнавателни агенции говорят за нуждата от фокус върху Китай. През тази седмица, директорът на една от британските служби за сигурност нарече това „предизвикателство, определящо цялата епоха.“
Става дума за заплахата от китайски хакери и шпиони.
През последните месеци станахме свидетели на серия от арести в Европа, на личности, свързани с китайските служби, а през последната седмица китайският посланик във Великобритания беше призован от Външното министерство на страната след като трима души бяха обвинени в шпионска дейност в полза на Китай.
Така, обичайно скритата борба за надмощие между Запада и Китай, вече е явна.
Западът има амбицията да отвърне, но някои официални лица и висши служители в разузнаването смятат, че това ще бъде по-трудно от очакванията, тъй като дълги години подценяваме Китай.
Въпреки предупрежденията, едва наскоро усилията на западните агенции се фокусират върху тази заплаха.
По времето когато Китай започва да изгрява като световна сила, в началото на 2000-те, светът води „война срещу тероризма“ и не успява да открие баланса в отношенията с Китай.
В по-близкото минало и настояще, светът се фокусира върху войната в Украйна, сега в Газа, а вместо борба със заплахите, които идват от Китай, правителствата изпитват натиск да осигурят достъп на бизнесите до китайския пазар. Така, доскоро никой не говори за заплахата открито.
„Махалото се залюля много далеч в посоката на икономическите и търговски интереси“ казва Найджъл Инстер, заместник директор на МИ6 до 2006 г.
Според него, Китай още преди 20 години участва в промишлен шпионаж, но западните бизнеси си мълчат, заради търговските връзки.
Друга причина, поради която изглежда сме пропуснали заплахата, са различните цели на шпионажа. Ако западът събира информация, за да разбере по-добре противника и да намери слабо място, целта на Китай е само и единствено стабилност на управляващия режим, а това изисква и икономически успехи. Така, китайските шпиони крадат технологии, като основен приоритет. Те дават тази информация на китайски компании, свързани с държавата – нещо непознато на Запад.
Директорът на ASIO, австралийската агенция за сигурност, Майк Бърждис е на същото мнение – заплахата е пренебрегвана твърде дълго.
„Рядко споменавам страните по име, понеже като стане дума за директен шпионаж, и ние го правим. Търговският шпионаж обаче е съвсем друга тема и затова Китай получава специално отношение.“ казва Бърджис, имайки предвид дългите годни през които Западът игнорира точно този вид шпионаж.
Според анализи, в Китай има около 600 хиляди души, които работят за агенции за сигурност и разузнаване, което е най-много в сравнение с другите страни, така че Западът просто не може да разледява всеки случай. Според МИ5, агенцията за вътрешна сигурност на Великобритания, повече от 20 хиляди британски граждани са потърсени чрез Линкдин от китайски шпиони с цел информация.
Тез хора може и да не знаят с кого общуват, докато не се окаже, че вредят на работодателя си, предавайки вътрешна информация.
Напоследък обаче, китайските шпиони започват да се прицелват в политици, като последваха арести във Великобритания , Белгия и Германия, както и разследвания в Канада и САЩ, а от ASIO предупреждават, че в Австралия отдавна има опити за намеса в политически събития като избори от страна на Китай.
Според Ричард Мур, директор на МИ6, светът трябва да се стреми да избягва конфликти, а това може да стане само ако познаваме по-добре противника и работата на разузнаването е именно в това – да навигира подобни конфликти, чрез събиране на информация и да поддържа канали на комуникация с другата страна, които да служат като буфер, за да не се стига до проблеми, породени от неразбиране в случай, че дипломатическите отношения се влошат.
Източник: BBC