Какво научихме от първата трансплантация на черен дроб от прасе

Какво научихме от първата трансплантация на черен дроб от прасе
  • 26 март, 2025
  • Свят

Учени в Китай извършиха трансплантация на модифициран черен дроб от прасе в човек с мозъчна смърт – пореден важен етап по пътя към използването на животински органи за лечение на тежко болни пациенти с чернодробна недостатъчност.

В едно от първите по рода си изпитвания, през март 2024 г. хирурзи свързаха генетично модифициран свински черен дроб с пациент в мозъчна смърт, два месеца след подобен експеримент в САЩ.

Това е част от нарастващото внимание към ксенотрансплантациите – прехвърляне на органи между различни видове.

От 2022 г. насам няколко бъбрека и сърца от прасета вече са били трансплантирани на живи пациенти, някои от които са оцелели седмици след интервенцията. Учените се надяват, че тази практика може в бъдеще да помогне за справяне с недостига на органи, поради който хиляди хора умират всяка година, докато чакат донор.

Китайската трансплантация при пациент с мозъчна смърт беше обявена още миналата година, но ново рецензирано проучване, разкрива повече детайли за начина, по който е протекла процедурата, както и какви са перспективите за бъдещото използване на органи от прасе при хора.

Важно е да се отбележи, че лекарите не са премахнали човешкия черен дроб, а са поставили модифицирания орган от прасе в тялото на пациента, като са запазили оригиналния черен дроб непокътнат.

Общо шест гена на прасето са били редактирани, за да се намали вероятността от отхвърляне – чрез премахване на свински гени и добавяне на човешки гени.

В рамките на 10 дни черният дроб на прасето е поддържал стабилен кръвен поток и не е показал признаци на отхвърляне. Най-обнадеждаващо е, че е произвеждал жлъчка (важна за храносмилането) и албумин – белтък, който регулира течностите в организма.

Въпреки успеха, свинският черен дроб не е произвеждал достатъчно жлъчка и албумин, за да може да поддържа човешкото тяло в дългосрочен план. Освен това, не е ясно колко време е можел да работи органът, тъй като експериментът е прекратен след 10 дни по искане на семейството на пациента.

Проучването има и други ограничения – най-вече, че оригиналният човешки черен дроб не е бил премахнат, което затруднява преценката дали свинският орган сам по себе си може да замести изцяло човешкия.

Изследователите също така не са тествали способността на черния дроб да изпълнява по-сложни функции, като метаболиране на лекарства или пречистване на токсини.

Въпреки тези ограничения, резултатите са първото силно доказателство, че черен дроб от прасе може да бъде временно решение за пациенти с остра чернодробна недостатъчност, докато чакат за постоянна трансплантация.

През 2023 г. в световен мащаб са извършени над 41 000 трансплантации на черен дроб, но огромният недостиг на органи означава, че много пациенти чакат с месеци, често в критично състояние.

Авторите на проучването подчертават, че резултатите не трябва да се генерализират, докато не се проведат по-мащабни изследвания с живи пациенти. Но направената крачка е важна и отваря врата към нови решения, които един ден могат да спасяват животи в най-тежките случаи.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: Как каталозите с оферти помагат на начинаещите залагащи

26 март, 2025

Следваща публикация: Фенове на Реал Мадрид бяха глобени за расистки скандирания към Винисиус

26 март, 2025

Може да ви хареса също

Последни новини