Какво казаха световни лидери за климатичните промени

Какво казаха световни лидери за климатичните промени
  • 14 ноември, 2024
  • Свят

По време на годишната конференция по климата на ООН, световните лидери имаха възможност да се изкажат по темата за климатичните промени и щетите от тях.

Над 20 души, лидери на страни, които по един или друг начин за засегнати от промените в климата имаха възможност да споделят своето виждане и опит за това, което се случва сега и за това което предстои.

Стана дума за продължителните суши, бедствията и ураганите, които повлияват по-силно на островните нации засега.

„Може да е малък остров и развиващи се страни сега. Ще бъде Испания утре. Ще бъде Флорида вдругиден ден. Една планета е.“ каза премиерът на Гренада.

Спорен някои, политическите цикли в отделните страни, при които се сменя политиката по климата вредят на усилията за опазване на планетата и политиките не би трябвало да зависят от смяната на управляващите.

Гастон Браун, премиер на Антигуа и Барбуда обърна внимание, че страните, които замърсяват най-много, го правят умишлено, знаейки последиците и че на малките нации се налага да си търсят правата в международни съдилища.

Президентът на Маршаловите острови, Хилда Хайне, нарече климатичната криза „най-важната заплаха за сигурността“ за страната ѝ.

САЩ, който е сред големите замърсители, се опита да симпатизира  и каза, че уязвимите общности имат нужда от повече действия, а не обещания.

Европейските лидери също споделиха щетите, които климатичните промени нанасят в техните страни. Наводненията в Испания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Полша, които се случиха през тази година са достатъчно ярък пример.

Еди Рама, премиерът на Албания заклейми липсата на политически действия по темата, както и липсата на воля и желание от страна на страните да обсъждат климата, когато става все по-ясно, че той засяга все повече планетата.

„Това, което се случва сега в Европа и по целия свят не оставя много място за оптимизъм, макар че оптимизмът е единствения начин да оцелеем.“ каза Рама.

Гръцкият премери Кириакос Митцотакис каза, че Европа трябва да е „по-честна“ за това, което трябва да с случи, за да се забавят климатичните промени.

„Трябва да зададем трудните въпроси за пътя, по който вървим много бързо, за сметка на нашата конкурентост и пътя, който е много по-бавен, но позволява на индустрията да се адаптира и да просперира.“ каза той.

Гърция преживя поредно лято с рекордни горещини и трета поредна година с по-малко от средното валежи.

По време на срещата се направи опит да се договорят финансови средства, които развитите страни да вложат в адаптиране към климатичните промени и преминаване към намърсяваща енергия.

Очаква се конференцията по климата да завърши с такова споразумение, но то още не е оформено окончателно.

Източник: Euronews

Споделете:
Предишна публикация: 8 признака дали човек има лошо мнение за вас

14 ноември, 2024

Следваща публикация: Изследователи създават хирургическо лепило, вдъхновено от мидите

14 ноември, 2024

Може да ви хареса също

Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари

Последни новини