Най-малко 10 души бяха арестувани и няколко полицаи бяха ранени през последните дни.
Миналия понеделник (29 юли) в град Саутпорт, северно от Ливърпул, 17-годишен младеж нападна с нож детско танцово студио. В резултат на това три момичета на 6, 7 и 9 години загубиха живота си, а други шест жертви са в критично състояние.
Това нападение разгневи гражданите на Англия, членовете на крайнодясната партия и Английската отбранителна лига, подстрекавани от социалните медии и фалшиви новини, излязоха на протести, които доведоха до жестоки безредици в североизточната част на страната. На 31 юли протестиращите нападнаха джамия, при което около петдесет полицаи бяха ранени. Насилствените безредици продължават и до днес с опожаряването на бивш полицейски участък, магазини и коли в Съндърланд.
След убийството на трите момичета от ръцете на вече идентифицирания Аксел Рудакубана, тийнейджър от Кардиф, Уелс, с руандийски произход, социалните мрежи започнаха да разпространяват фалшиви новини за предполагаемия убиец. Сред най-популярните: „извършителят е мюсюлмански имигрант, който е прекосил нелегално Ламанша с лодка“. Този разказ се разпространи толкова много, че крайнодесни групи излязоха по улиците на града, за да настояват Кийр Стармър, британският министър-председател, „да спре лодките“.
Според анализ на Ройтерс фалшивата информация, която предполага, че младежът е търсещ убежище или имигрант, е видяна от най-малко 15,7 милиона души в платформи като X, Facebook и Instagram. Освен това сайтът “Channel 3 Now” погрешно публикува, че младежът е пристигнал с малка лодка, невярна информация, за която по-късно се извини и коригира.
Крайнодесният лидер и бивш кандидат за министър-председател Найджъл Фараж дори се позова на измамата, предполагайки, че “истината е била скрита”, тъй като атаката не е наречена тероризъм. Правителството на Стармър напомни на конференция, проведена на 1 август, на големите компании за социални медии и тези, които ги управляват, че призоваване към насилие в интернет е престъпление. Той също така нарича протестиращите „малкото, безмозъчно малцинство“.
Според BBC антиимигрантските протестиращи са предизвикали хаос, при който трима полицаи са били тежко ранени и е трябвало да бъдат откарани в болница. Само за този уикенд в Обединеното кралство имаше повече от 25 протеста, фокусирани върху противопоставянето на мултикултурализма, исляма и “масовата имиграция”. Успоредно с това на няколко места се организират антирасистки контрадемонстрации, включително Лондон, където те съвпадат със седмичното шествие в подкрепа на Палестина и срещу продажбата на оръжие на Израел. Полицията е наложила ограничения върху действията и на двете групи за опазване на реда и обществената безопасност.
Организацията Hope Not Hate (HNH) съобщи, че повечето от протестите се планират органично, често от местни хора, свързани онлайн с децентрализирани крайнодесни мрежи. Тази взаимовръзка в дигиталната сфера улесни разпространението на общи лозунги, които преобладават в мобилизациите тази седмица, като „Достатъчно е“, „Спрете лодките“ и „Спасете нашите деца“. Освен това HNH е засякъл до 35 призива за излизане на улицата с расистки и екстремистки лозунги в Англия и Северна Ирландия, този уикенд. Призивите отразяват нарастващото влияние на крайнодесни групи, които, възползвайки се от капацитета на социалните мрежи, успяват да мобилизират значителен брой хора, в множество населени места, като по този начин увеличават социалното и политическо напрежение в региона.
Източник :La Razon